fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Izba Gmin zagłosuje przeciw zasadzie sprzed 400 lat?

AFP
Po tym jak przewodniczący Izby Gmin, John Bercow oświadczył, że rząd nie będzie mógł poddać pod kolejne głosowanie podczas bieżącej sesji Izby Gmin umowy brexitowej wynegocjowanej przez Theresę May, jeżeli do jej treści nie zostaną wprowadzone istotne zmiany, rząd May będzie we wtorek dyskutował nad dalszymi krokami ws. brexitu.

W ostatnich dniach May szukała dla swojej umowy większości w Izbie Gmin. Wcześniej parlament odrzucił już umowę dwukrotnie - 15 stycznia i 12 marca. W drugim głosowaniu Izba Gmin odrzuciła umowę większością 149 głosów - co oznaczało, że May musiała przekonać do zmiany zdania 75 parlamentarzystów.

Jednak w poniedziałek Bercow - powołując się na zasadę z 1604 roku, która głosiła, iż w czasie jednej sesji parlamentu nie można poddać pod głosowanie odrzuconego już w głosowaniu wniosku - oświadczył, iż umowa May nie może być przedmiotem kolejnego głosowania, jeżeli nie zostaną w niej wprowadzone istotne zmiany.

Odnosząc się do decyzji spikera Izby Gmin Nadhim Zahawi, minister ds. dzieci i rodzin w rozmowie z BBC stwierdziła, że jedną z możliwości jest przegłosowanie przez parlamentarzystów wniosku o zignorowanie zasady sprzed ponad 400 lat, na którą powołał się Bercow.

- Gdyby była większość w parlamencie, wolałbym, abyśmy odłożyli tę zasadę na bok i głosowali (nad umową brexitową) - powiedział Zahawi. Dodał, że w innym przypadku dojdzie do znacznego opóźnienia brexitu. - Nie uważam, aby to było dobre - podkreślił.

Według ministra to, co zrobił Bercow zwiększa ryzyko, że rząd nie przeprowadzi brexitu.

Wcześniej wiceminister ds. brexitu, Kwasi Kwarteng poinformował Izbę Gmin, że rząd zamierza zwrócić się do UE z prośbą o opóźnienie brexitu (Izba Gmin upoważniła do tego rząd w głosowaniu z 14 marca). Zgodnie z pierwotnym harmonogramem Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca.

Kwarteng dodał, że opóźnienie brexitu nie będzie wielkie tylko w sytuacji, gdy umowa May zostanie przyjęta przez Izbę Gmin.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA