fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Wielka Brytania nie zdąży z renegocjacją umów handlowych

AFP
Przedstawiciele brytyjskiego rządu po raz pierwszy przyznali, że nie będą w stanie renegocjować wszystkich umów handlowych z państwami trzecimi, których stroną jest Wielka Brytania jako członek UE, do planowanego na 29 marca brexitu - informuje Sky News.

Sky News podaje, że Wielka Brytania jest częścią ok. 40 umów europejskich, które obejmują handel z 70 państwami świata, stanowiący 12 proc. całości brytyjskiego handlu.

Każda z tych umów musi być teraz zmieniona - i albo podpisana przez Wielką Brytanię na nowych warunkach, albo przepisana z uwzględnieniem faktu, że Wielka Brytania nie jest już członkiem UE.

Dwa lata temu minister ds. handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Liam Fox zapewniał, że wszystkie te umowy będą gotowe do podpisania w momencie, gdy Wielka Brytania opuści UE.

Teraz - jak podaje Sky News - rząd skupia się na tym, aby umowy najważniejsze dla brytyjskiej gospodarki mogły zostać zawarte 29 marca, jeśli Wielka Brytania opuści UE w tym terminie. Chodzi o umowy pokrywające 90 proc. handlu Wielkiej Brytanii wynikające z umów, których jest stroną jako członek UE.

W poniedziałek Londyn ogłosił zawarcie umowy handlowej ze Szwajcarią.

W przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszone zawarcie podobnej umowy z Izraelem.

Jest jednak - jak ustalił Sky News - mało prawdopodobne, by do 29 marca udało się zawrzeć umowę z Koreą Południową. Pod znakiem zapytania stoi też podpisanie na czas umowy z Japonią.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA