Brexit

Sondaż: Brytyjczycy chcą pozostać obywatelami UE

123RF
60 proc. obywateli Wielkiej Brytanii chciałoby, po Brexicie, zachować prawa obywateli UE - w szczególności chodzi o swobodę podróżowania, podejmowania pracy i nauki w krajach Unii - wynika z sondażu opisanego przez "The Guardian".

Z badania przeprowadzonego przez London School of Economics wynika, że szczególnie mocno za zachowaniem praw obywateli Wspólnoty opowiadają się osoby w wieku 18-24 lata - w tej grupie aż 85 proc. chciałoby zachować prawa obywateli UE. Tego samego chce 80 proc. mieszkańców Londynu.

Michael Brutter, profesor nauk politycznych w London School of Economics zwraca uwagę, że badanie potwierdza iż szczególnie młodzi Brytyjczycy są niezadowoleni z utraty praw, które są ważne w perspektywie ich planów życiowych.

Z odpowiedzi 2 tysięcy uczestników badania wynika, że większość Brytyjczyków byłaby skłonna ponosić dodatkowe koszty Brexitu, byle tylko zachować prawa przysługujące obywatelom UE - średnio każdy z ankietowanych chciał przeznaczyć na ten cel nieco ponad 400 funtów.

Brutter odnotowuje, że kwota ta wskazuje na to, iż Brytyjczycy byliby skłonni wpłacać do kasy UE więcej pieniędzy niż obecnie, gdy jeszcze są członkiem UE, byle zachować wspomniane wyżej prawo.

Z badania wynika też, że 48 proc. Brytyjczyków chciałoby, aby obywatele z innych krajów UE mieli prawo do wyboru brytyjskich parlamentarzystów.

Tylko 10 proc. popiera odebranie obywatelom UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii prawa do głosowania w wyborach lokalnych.

Źródło: The Guardian

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL