Czas zerwać z kulturą deficytu

Wiele wskazuje na to, że wobec dobrych wskaźników gospodarczych rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecyduje się zamknąć rok budżetowy, wykazując nadwyżkę. Byłaby to pierwsza nadwyżka w historii III RP, ale niesie to również konkretne ryzyko.

Aktualizacja: 06.01.2019 21:23 Publikacja: 06.01.2019 21:00

Czas zerwać z kulturą deficytu

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Rząd stanął w obliczu wielkiej pokusy. Z jednej strony mógłby liczyć na poklask za pierwszą od czasów transformacji nadwyżkę budżetową, którą łatwo może osiągnąć. Z drugiej zaś naraziłby się wtedy na potężne żądania płacowe i socjalne. W końcu jak jest nadwyżka, to przydałoby się ją rozdysponować. A potrzebujących nie brakuje. Stawiam jednak na to, że rząd i politycy PiS na plus w budżecie się zdecydują. Jeśli będzie trochę brakować (a duża część wydatków przypada zwykle na grudzień), przesunie część wydatków na przyszły rok albo nieco później zwróci VAT firmom. Taka kreatywna księgowość to norma nie tylko w Polsce. A nadwyżka budżetowa jest przecież tak blisko...

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Jak wziąć cła na celownik i odwinąć się Trumpowi?
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. Struktury stadne w korporacjach
Opinie Ekonomiczne
Ukraina po 3,5 roku wojny: wiatr wieje w oczy, pomoc wygasa, a planu B brak
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Panika nad wyschniętą kałużą
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama