Reklama
Rozwiń

Białoruskie firmy przestają płacić Rosjanom

Dług zagraniczny białoruskich firm rośnie w rekordowym tempie. Przedsiębiorstwa przestają spłacać długi zaciągnięte u rosyjskich partnerów. Zadłużenie biznesu białoruskiego wobec Rosji wzrosło od początku roku o 40 proc.

Aktualizacja: 18.09.2020 14:26 Publikacja: 18.09.2020 12:06

Białoruskie firmy przestają płacić Rosjanom

Foto: AFP

Statystyka rozliczeń międzynarodowych na Białorusi wskazuje na szybki wzrost przeterminowanych długów zagranicznych. Szczególnie trudna sytuacja jest ze spłacaniem zadłużenia rosyjskiego, piszą banki24.by.

Na 1 sierpnia problematyczne zadłużenie dużych i średnich przedsiębiorstw Białorusi wobec partnerów zagranicznych sięgnęło 1,276 mld rubli (1,87 mld zł). Z tego wobec Rosji 454,4 mln rubli białoruskich (662,87 mln zł).

Od początku roku wielkość niespłacanych kredytów firmowych wzrosła o 16 proc. Znacząco obniżyła się jakość zadłużenia białoruskiego biznesu wobec świata zewnętrznego - wzrósł udział niespłaconych należności.

W WNP (Wspólnota Niepodległych Państw skupiająca część były republik sowieckich-red), Rosja jest głównym miejscem akumulacji śmieciowych długów białoruskich firm. Od początku roku wielkość zobowiązań Białorusinów wobec Rosjan wzrosła o blisko 40 procent.

Prawie wszystkie płatności do Rosji (z wyjątkiem ropy i gazu) dokonywane są przez białoruskie firmy w rublach rosyjskich. W porównaniu do początku roku stan zobowiązań Białorusinów w rublach rosyjskich wzrósł o 42,6 procent, znaczenie ma tutaj też pogłębiająca się różnica kursowa. Białoruski rubel w pewnym stopniu ukrywa tempo narastania problematycznych długów Republiki Białoruś wobec Federacji Rosyjskiej.

Sytuację białoruskiego małego i średniego biznesu pogarsza też fakt, że i partnerzy zagraniczni także nie płacą w terminie. Takich opóźnionych płatności nagromadziło się na 995,9 mln rubli (1,45 mld zł). Jednak bilans niespłaconych należności świadczy o większej niż u zagranicznych kontrahentów skłonności białoruskich firm do nie zwracania pieniędzy.

Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję