Podczas konferencji Credit Suisse Global Supertrends, specjaliści wskazali najbardziej znaczące zmiany społecznie, które mogą skutkować konkretnymi możliwościami inwestycyjnymi. Według banku, rozpoczyna się tzw. „fala milenijnych lat”, która będzie się odznaczać tym, że ludzie poniżej 30 roku życia coraz bardziej będą wpływać na firmy i ich wartości. Oznacza to, że obszary takie jak czysta energia mogą być ważnym celem inwestycyjnym – napisano. 

Społeczna presja na polityków, aby polegali na energii odnawialnej zamiast paliwach kopalnych, będzie nadal się nasilać. Dlatego oczekuje się, że polityka rządów stanie się bardziej przyjazna odnawialnym źródłom energii w perspektywie krótko i średnioterminowej. W rezultacie będzie to miało głęboki wpływ na przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Zaleca się firmom energetycznym, które już zaczęły zmieniać swoje modele biznesowe, stać się operatorami energii odnawialnej – twierdzi bank.

Credit Suisse jest również optymistycznie nastawiony do operatorów infrastruktury transportowej, takich jak porty lotnicze, płatne drogi czy koleje, twierdząc, że takie firmy czeka silny wzrost. Infrastruktura jest tematem, na którym inwestorzy skupiają się w tym roku – powiedzieli specjaliści z Credit Suisse, wskazując, że projekty z grupy państw G-20 zakładają, że globalna luka w infrastrukturze (niedobór wymaganej infrastruktury, a planowane projekty) wzrośnie do 14,8 biliona USD do 2040 r.

Kolejnym sektorem wartym uwagi jest obrona i bezpieczeństwo cybernetyczne. Firmy działające w tej branży może czekać duży wzrost, w związku z rosnącymi zagrożeniami, takimi jak terroryzm i konflikty międzynarodowe. - Otoczenie geopolityczne, zwłaszcza sytuacja na Bliskim Wschodzie, w Syrii i na morzu Południowochińskim pozostaje napięte – napisano w raporcie. Ochrona danych osobowych również jest wysoko na liście priorytetów, a zatem inwestycja w spółki zajmujące się cyberbezpieczeństwem również może być opłacalna.

Ostatnim sektorem wartym uwagi jest technologia 5G. Korea Południowa wprowadziła na rynek technologię 5G pod koniec 2018 r. Kolejne wdrożenia nowej technologii prawdopodobnie pojawią się w Japonii, Chinach i Europie lecz nie wcześniej niż w 2020 r. – twierdzą specjaliści Credit Suisse. Bank podkreśla, że inwestycja w dostawców infrastruktury 5G może być opłacalna. Dodatkowo zyskać mogą firmy telekomunikacyjne i producenci sprzętu.