Biznes

Facebook rezygnuje z budowy ogromnych dronów z internetem

Tak ma wyglądać gotowy do pracy dron Facebooka
Facebook
Facebook zrezygnował ze swojego innowacyjnego projektu Aquilla, który zakładał budowę wielkich dronów umożliwiających dostęp do bezprzewodowego internetu.

Rynek od początku przyglądał się sceptycznie ambitnemu planowi firmy Marka Zuckerberga, który został ogłoszony w 2014 r. Projekt Aquilla polegał na stworzeniu ogromnych dronów, które mogłyby latać na długie dystanse i udostępniać internet na słabo rozwiniętych obszarach, w których brakuje łączności z siecią. Drony miały rozpiętość skrzydeł porównywalną z Boeingiem 737 i ważył podobnie, co zwykły rodzinny samochód.

Cel zdecydowanie był ambitny, realizacja jednak sprawiała zatrudnionym przez Facebooka inżynierom dużo problemów. Świadczy o tym choćby wypadek drona podczas pierwszej oficjalnej prezentacji przy dziennikarzach – urządzenie mające udostępniać z powietrza internet zakończyło swój lot rozbijając się o ziemię. Kolejne testy również nie zakończyły się pomyślnie, co postawiło duży znak zapytania na dalszym losie projektu Aquilla.

Czytaj także: Facebook przekazywał dane użytkowników producentom smartfonów

Facebook zdecydował w tym tygodniu o zamknięciu przedsięwzięcia i zwolnił wszystkich odpowiedzialnych za niego pracowników w brytyjskim oddziale w Bridgwater. Z planów inwestowania w nowoczesną technologię nie zamierza jednak rezygnować. Firma skupi się jednak na prostszych zadaniach – będzie pracować nad wybranymi elementami konstrukcji dronów, w tym bateriami i komputerami sterującymi. Facebook zamierza nawiązać w tym celu współpracę z Airbusem.

- To było ekscytujące doświadczenie widzieć czołowe firmy w branży lotniczej zaczynające również inwestować w tę technologię, włączając w to projektowanie i konstrukcję nowych samolotów latających na dużych wysokościach – napisał na stronie internetowej Facebooka Yael Maguire, dyrektor ds. inżynierii.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL