fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

#RZECZoBIZNESIE: Marek Lusztyn: Przenoszenie produkcji po kryzysie to szansa dla Polski

tv.rp.pl
Fala, która będzie miała na celu przeniesienie produkcji jest szansą dla sektora bankowego na finansowanie takich inwestycji - mówi Marek Lusztyn, wiceprezes Banku Pekao S.A., gość programu Marcina Piaseckiego.

Gość podkreślił, że inaczej niż w poprzednich kryzysach, banki stanowią istotny element wsparcia gospodarki. - To jest kryzys, który u źródła jest zdrowotny, ale ma daleko idące skutki finansowe związane z zamrożeniem gospodarki - mówił Lusztyn.

- Banki mają do odegrania ogromną rolę jako kanał dystrybucji środków publicznych. Współpracujemy z PFR i BGK w programach pomocowych. Do tej pory w ramach tarczy finansowej PFR przekazał prawie 8 mld zł dla ok. 40 tys. firm zatrudniających prawie 400 tys. osób. Z czego 10 proc. zostało przekazane przez Bank Pekao S.A. Z BGK współpracujemy w ramach linii portfelowej Funduszu Gwarancji Płynnościowych. Tam limit przeznaczony dla Pekao wynosi 15 mld zł - wyliczał gość.

Zaznaczył, że rola Pekao w tym kryzysie jest taka, jak każdego innego banku komercyjnego, bez względu na strukturę własnościową.

- Najważniejsze dla polskiego sektora bankowego jest to, żeby w maksymalnie dobry sposób współdziałać z organami państwa w dystrybucji środków pomocowych - mówił Lusztyn.

Przypomniał, że ten kryzys spowodował jednocześnie 2 szoki w gospodarce. - Zarówno kryzys popytowy jak i podażowy. Rolą banków jest, żeby pomóc klientom przetrwać okres zamrożenie gospodarki. Pomóc im jak najbardziej skorzystać z programów płynnościowych – tłumaczył gość.

Zauważył, że Polska jest stawiana jako wzór jeśli chodzi o czas reakcji epidemicznej, skalę działań, które zostały podjęte przy relatywnie małej ilości zakażonych i jednocześnie skalę odpowiedzi ekonomicznej na kryzys jest jedną z największych w Europie.

- Pekao jest bankiem, który ma bardzo dobrą pozycję kapitałową. Jesteśmy bankiem, który jest wolny od praktycznie wszystkich ryzyk systemowych, które dotykały polski sektor bankowy przed epidemią. Mamy bardzo dobrą płynność, jeden z najlepszych wskaźników kosztu ryzyka i kredytów niepracujących w sektorze. Jesteśmy bankiem bardzo dobrze przygotowanym na przejście przez ten kryzys - mówił Lusztyn.

- Patrzymy na ten kryzys nie tylko jako zagrożenie, ale też jako na szansę dla polskiej gospodarki i banku Pekao. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat widzieliśmy masowe wyprowadzanie produkcji przemysłowej ze Stanów Zjednoczonych i Europy do Azji, wydłużanie łańcuchów dostaw i ich optymalizację kosztową. Nasi klienci poważnie myślą o skróceniu tych łańcuchów dostaw. Zastanawiają się też jak wzmocnić odporność na różnego rodzaju szoki, którym te łańcuchy mogą być poddane. Polska jest postrzegana jako bardzo ciekawe miejsce do przeniesienia produkcji. Geograficznie jesteśmy blisko Europy Zachodniej, a koszty produkcji nie są u nas o wiele większe niż w niektórych krajach azjatyckich. Fala, która będzie miała na celu przeniesienie produkcji jest szansą dla sektora bankowego na finansowanie takich inwestycji – dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA