Czy inne banki pójdą za PKO BP i przystąpią do ugód?

Lider polskiego sektora bankowego na przełomie maja i czerwca może wystartować z ofertą ugód dla frankowiczów. Pozostałe czołowe banki mające tego typu kredyty, jeśli do programu przystąpią, to znacznie później.

Aktualizacja: 26.04.2021 08:46 Publikacja: 25.04.2021 21:00

Czy inne banki pójdą za PKO BP i przystąpią do ugód?

Foto: Bloomberg

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP zgodziło się na rozpoczęcie przez zarząd oferowania frankowiczom porozumień pozasądowych i na utworzenie funduszu wartego 6,7 mld zł, który pokryje straty wynikające z ugód i przewalutowań.

Klienci mogą zyskać

– To ważny sygnał dla sektora. Program ugód to realna szansa, aby eliminować ryzyko frankowe z korzyścią dla klientów i banków, a polubowne rozwiązania to zawsze dobra opcja – mówi Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF, który w połowie grudnia wezwał banki do zawierania ugód z kredytobiorcami.

Główne warunki zakładają przewalutowanie mieszkaniowego kredytu frankowego po kursie z dnia zaciągnięcia (co eliminuje dla klienta ryzyko walutowe i zmniejsza dług w złotych narosły po umocnieniu franka) oraz potraktowania tego kredytu tak, jakby od początku był złotowy.

– Ugody minimalizują straty związane z kredytami walutowymi i zmniejszają ryzyko prawne, które ten portfel generuje, oraz eliminują ryzyko walutowe dla klientów – mówi Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP. Zaznacza, że ugoda jest korzystniejsza dla banku niż spór sądowy, bo unika kosztów prawnych, a zwolnienie klienta z długu daje tarczę podatkową w wysokości 19 proc. (unieważnienie umowy przez sąd tarczy nie daje).

– Bank będzie kontynuować pilotaż, w ramach którego zawieramy ugody przed sądami powszechnymi lub z udziałem mediatora przy Sądzie Polubownym w KNF. Na przełomie maja i czerwca możemy rozpocząć ich powszechne oferowanie – dodaje Kozłowski.

Zasady oferowania ugód na wniosek zarządu zatwierdzi rada nadzorcza banku. – Akcjonariusze zaufali organom banku w takim ich określeniu, by uwzględniały one orzecznictwo, następujące w nim zmiany i ocenę ryzyka prawnego banku – zaznacza wiceprezes.

Wpływ na warunki ugód mogą mieć uchwały Sądu Najwyższego i TSUE w sprawach frankowych, które mają zostać przedstawione w najbliższych trzech tygodniach. – Nie można wykluczyć, że warunki będą nieco modyfikowane na bardziej lub mniej korzystne dla frankowiczów. Dlatego prawdopodobnie decyzje co do kształtu ugód i rozpoczęcia ich oferowania na szeroką skalę zapadną po wspomnianych uchwałach sądów – ocenia Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securities.

Czekanie na uchwały

PKO BP ma nieco ponad 20 proc. udziału w polskim rynku hipotek frankowych. Główne banki frankowe, takie jak Millennium, mBank, Santander i BNP Paribas, mają w sumie 43 proc. udziału. Ich walne zgromadzenia już się odbyły, ale nad programem ugód nawet nie głosowano. – Analizujemy sprawę i badamy opinie klientów. Jeśli podejmiemy decyzję o przystąpieniu do ugód, przedstawimy ją radzie nadzorczej i akcjonariuszom do akceptacji – mówi Iwona Jarzębska, rzeczniczka Banku Millennium. Podobne są plany mBanku, który bada oczekiwania frankowiczów i czeka na orzeczenia Sądu Najwyższego i TSUE. Mogą one wpłynąć na to, czy klientom bardziej będzie się opłacało iść do sądów, czy zawierać ugody.

– Sama decyzja PKO BP raczej nie wywiera dodatkowej presji na inne banki frankowe w zakresie przystąpienia przez nie do ugód. Choć gdyby okazało się, że PKO BP zawiera sporo takich porozumień, i ich skala mocno rośnie, mogłoby to zmobilizować część banków. Na pewno każdy z nich z dużą uwagą będzie się przyglądał programowi ugód w PKO BP – uważa Jańczak.

Także zdaniem Marty Czajkowskiej-Bałdygi, analityczki Haitonga, decyzja akcjonariuszy PKO BP w sprawie wejścia na ścieżkę ugód z kredytobiorcami frankowymi nie będzie miała wpływu na potencjalne decyzje sceptycznych i niezdecydowanych banków. – Zarządy instytucji finansowych z większą ekspozycją będą nadal czekać na wyroki TSUE i Sądu Najwyższego. Nie oznacza to oczywiście, że decyzja, jaką podjęli akcjonariusze banku, będzie bez wpływu na sektor. Inne banki będą mogły skorzystać z doświadczenia PKO BP, starając się powtórzyć sukcesy i uniknąć ewentualnych błędów, które mogą się przytrafić pionierowi – dodaje Czajkowska-Bałdyga.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Banki
Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą