Alior Bank wspiera producentów i przetwórców ekożywności

Bank wprowadza nowe produkty i organizuje cykl szkoleń dla firm specjalizujących się w rolnictwie ekologicznym.

Publikacja: 19.03.2018 20:00

Alior Bank wspiera producentów i przetwórców ekożywności

Foto: Bloomberg

Artykuł powstał przy współpracy z Alior Bankiem

Alior Bank dostrzega dynamiczny wzrost rynku żywności ekologicznej w Polsce, dlatego przygotował specjalną ofertę dla działających na nim firm. Rozwój finansowania firm agro to jeden z elementów strategii banku na lata 2017–2020. Partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie Polska Ekologia, zrzeszające blisko 120 producentów i przetwórców żywności eko.

Z myślą o tej grupie Alior Bank rozwija też platformę zafimowani.pl. Ma ona otwartą formę i jest bezpłatna nie tylko dla klientów banku, ale dla wszystkich. To praktyczny poradnik, który zapewnia profesjonalne wsparcie w prowadzeniu biznesu. Platforma oferuje m.in. przedsiębiorcom agro i rolnikom wiele praktycznych rozwiązań pozwalających rozwijać ich firmy. Jednym z nich jest aplikacja księgowa online, która umożliwia prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, a także fakturowanie, prowadzenie terminarza płatności oraz przygotowywanie deklaracji podatkowych i automatyczne generowanie pliku JPK_VAT.

To nie wszystko, ponieważ Alior Bank planuje również organizację cyklu szkoleń z zakresu finansów, rachunkowości i marketingu, uwzględniających specyfikę produkcji i przetwórstwa ekologicznego. Dodatkowo eksperci dostępni za pośrednictwem portalu zafirmowani.pl odpowiedzą na pytania użytkowników.

Żywność ekologiczna budzi pozytywne skojarzenia wśród konsumentów. Jednocześnie wymaga ona większej promocji, a producenci – wsparcia merytorycznego, w szczególności w zakresie zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Z obserwacji banku wynika, że wielu z nich nie decyduje się na rozwój, np. przetwarzanie własnych produktów ekologicznych, obawiając się formalności związanych z obowiązkiem prowadzenia działalności gospodarczej.

– Głównym celem współpracy z Alior Bankiem jest stworzenie nowych produktów finansowych, dostosowanych do potrzeb rolników i firm z branży ekologicznej. Produkcja żywności ekologicznej do tej pory była niezauważana przez banki. Tymczasem rynek ekologicznej żywności rośnie w ostatnich latach w dwucyfrowym tempie – mówi Paweł Krajmas, prezes Stowarzyszenia Polska Ekologia.

Dodaje, że producenci żywności ekologicznej muszą sprostać wygórowanym wymaganiom dużych sieci handlowych. – Aby współpraca ta była bezpieczna dla producentów żywności ekologicznej, potrzebne są instrumenty finansowe dostosowane do potrzeb branży. Aby uzyskać produkty „szyte na miarę", potrzebujemy ścisłej współpracy z bankiem. Dzięki takim instrumentom jak promesy czy kredyty na badania firmy będą mogły w większym stopniu wykorzystać swój potencjał. Nadrzędnym celem naszej działalności jest promowanie rolnictwa ekologicznego i polskich ekoproduktów na świecie – mówi Krajmas.

Rolnictwo ekologiczne w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. działało w naszym kraju niecałe 4 tys. producentów ekologicznych. Dziś są już ich 23 tys. W równie szybkim tempie wzrosła także liczba przetwórców żywności ekologicznej – w tym samym czasie zwiększyła się z 55 do prawie 700. – Producentami żywności ekologicznej są osoby prowadzące najczęściej rodzinne gospodarstwa i przetwórnie. Cechuje ich ponadprzeciętna wiedza w zakresie produkcji rolniczej. Są otwarci na nowe wyzwania i jednocześnie pewni jakości swoich produktów. Do tych producentów w pierwszej kolejności skierujemy ofertę naszego banku – mówi Dariusz Goszczyński, dyrektor ds. biznesu agro w Alior Banku.

Wartość rynku żywności ekologicznej w Polsce wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich siedmiu lat, do ponad 800 mln zł. Eksperci są zgodni, że ten trend się utrzyma wraz ze zwiększającą się świadomością konsumentów – Polacy chcą jeść i żyć zdrowo. Według prognoz wartość rynku osiągnie niebawem 1 mld zł. W Polsce, podobnie jak w państwach wysoko rozwiniętych, tworzą się obecnie dwa zupełnie odrębne rynki żywności – konwencjonalnej i ekologicznej. Te dwa rodzaje produktów powstają na różnych polach, są przetwarzane przy odmiennych reżimach technologicznych, sprzedawane w różnych sklepach albo oddzielnych półkach i odrębnie oznakowane. Podlegają także różnym przepisom prawnym.

O rynku żywności ekologicznej będą rozmawiać uczestnicy Europejskiego Forum Rolniczego, które odbędzie się w Jasionce koło Rzeszowa 23–24 marca 2018 r. Alior Bank jest partnerem głównym tego wydarzenia.

Opinia

Dariusz Goszczyński, dyrektor ds. biznesu agro, Alior Bank

Współpraca Alior Banku ze stowarzyszeniem Polska Ekologia pozwoli na uwzględnienie w ofercie banku specyfiki produkcji rolnictwa ekologicznego. Zauważamy dynamiczny rozwój tego sektora. Widzimy także konieczność wprowadzenia produktów ułatwiających zarządzanie mikro- i małymi firmami w tym segmencie. Na producentów żywności ekologicznej nałożone są liczne obowiązki, wśród nich konieczność certyfikacji. Nasza oferta ma ułatwiać ich spełnienie. Nie mniej istotne jest też oferowane przez nas wsparcie merytoryczne, które będziemy realizować poprzez cykl szkoleń z zakresu finansów, rachunkowości i marketingu. Alior Bank dla producentów żywności ekologicznej jest partnerem w zdrowym i wzrastającym biznesie.

Artykuł powstał przy współpracy z Alior Bankiem

Alior Bank dostrzega dynamiczny wzrost rynku żywności ekologicznej w Polsce, dlatego przygotował specjalną ofertę dla działających na nim firm. Rozwój finansowania firm agro to jeden z elementów strategii banku na lata 2017–2020. Partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie Polska Ekologia, zrzeszające blisko 120 producentów i przetwórców żywności eko.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku