Nowa moneta NBP: Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni August Emil Fieldorf ps. „Nil"

Narodowy Bank Polski wprowadza 23 lutego do obiegu nową srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł z serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" - August Emil Fieldorf ps. "Nil".

Aktualizacja: 23.02.2018 10:49 Publikacja: 23.02.2018 10:40

Foto: NBP

Moneta została wyprodukowana w nakładzie 15 tys. sztuk ze srebra próby 925/1000.

Na rewersie monety znajdują się wizerunki: Augusta Emila Fieldorfa „Nila", orderu Virtuti Militari, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis Zachowali się jak trzeba.

August Emil Fieldorf urodzony 20 marca 1895 r. w Krakowie. Tu ukończył szkołę męską im. św. Mikołaja, a następnie I Męskie Seminarium. W 1910 r. wstąpił do Towarzystwa Sportowo-Gimnastycznego „Strzelec", gdzie skończył szkołę podoficerską.

W kwietniu 1944 r. zaczął tworzyć głęboko zakonspirowaną organizację „Niepodległość" (NIE), działającą w warunkach spodziewanej sowieckiej okupacji Polski. Rozkazem Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego z 28 września 1944 r. awansowany na stopień generała brygady. W październiku 1944 r. został zastępcą dowódcy Armii Krajowej, gen. Leopolda Okulickiego. Zajmował to stanowisko do czasu rozwiązania AK 19 stycznia 1945 r.

7 marca 1945 r. NKWD aresztowało go w Milanówku pod fałszywym nazwiskiem Walenty Gdanicki. Nierozpoznany jako generał „Nil" został odesłany z siedziby NKWD we Włochach do Rembertowa, a stamtąd 21 marca 1945 r. wywieziony na Ural do obozów pracy: Bieriozówka, Stupino i Hudiakowo.

Po odbyciu kary w październiku 1947 r. powrócił do Polski i zamieszkał pod fałszywym nazwiskiem w Białej Podlaskiej. Do działalności konspiracyjnej nie wrócił. Po krótkich pobytach w Warszawie i Krakowie ostatecznie osiadł w Łodzi.

10 listopada 1950 r. aresztowany w Rejonowej Komendzie Uzupełnień w Łodzi, przewieziony do Warszawy i osadzony w areszcie przy ul. Rakowieckiej. 16 kwietnia 1952 r. skazany na karę śmierci jako „zbrodniarz faszystowsko-hitlerowski". Powieszony 24 lutego 1953 r.

W lipcu 1958 r. Generalna Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi z powodu braku dowodów winy.

W marcu 1989 r. został zrehabilitowany, ponieważ „zarzucanej mu zbrodni nie popełnił". Szczątków generała do dziś nie udało się odnaleźć.

Kolejną monetę z serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Hieronim Dekutowski ps. „Zapora" Narodowy Bank Polski planuje wprowadzić do obiegu 5 grudnia 2018 r.

Moneta została wyprodukowana w nakładzie 15 tys. sztuk ze srebra próby 925/1000.

Na rewersie monety znajdują się wizerunki: Augusta Emila Fieldorfa „Nila", orderu Virtuti Militari, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis Zachowali się jak trzeba.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Banki
Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą