fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Fitch: białoruskie banki tracą płynność

AFP
Płynność zewnętrzna banków na Białorusi jest niska i ledwo wystarczająca do pokrycia zobowiązań.

Agencja Fitch Ratingu opublikowała przegląd sektora bankowego Białorusi. Agencja zwraca uwagę, że działalność instytucji kredytowych znajduje się pod coraz większą presją ze względu na osłabienie jakości aktywów wywołane następstwami pandemii oraz stres płynności. To ostatnie spowodowała zmienność (spadek) depozytów w okresie niestabilności politycznej po sierpniowych wyborach prezydenckich.

W III kwartale 2020 roku białoruski sektor bankowy stracił około 6 procent depozytów klientów. W segmencie detalicznym Białorusini zlikwidowali 15 procent swoich depozytów głównie w walutach obcych. Sytuacja została częściowo złagodzona przez wzrost depozytów przedsiębiorstw o 5 proc., wylicza agencja Fitch.

Bank centralny ograniczył finansowanie banków ze względu na ogólną politykę pieniężną. Dlatego banki musiały podnieść oprocentowanie depozytów rublowych, aby zatrzymać klientów. „Banki złagodziły presję na płynność, poprzez zmniejszenie wielkości kredytowania, a odpływ depozytów zwolnił od września i ustabilizował się również kurs walutowy. Banki zachowały dostęp do finansowania zewnętrznego (18 proc. zobowiązań) w trzecim kwartale, ale ryzyko refinansowania jest wyższe, ponieważ nowe pożyczki mają krótki termin ”- czytamy w przeglądzie, cytowanym przez portal officelive.media.

Agencja podkreśla, że płynność zewnętrzna białoruskiej bankowości jest niska i ledwo wystarczająca do spłaty zobowiązań krótkoterminowych. Płynność walutowa w kraju jest inwestowana głównie w długoterminowy dług publiczny. A zadłużenie Białorusi stale rośnie.

Agencja ratingowa zwraca uwagę, że na koniec III kwartału łączny współczynnik wypłacalności białoruskich banków wyniósł 16,4 proc., a 6 proc. stanowiły złe kredyty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA