fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Lista życzeń polskich banków. Jakich zmian żądają?

AdobeStock
Związek Banków Polskich liczy, że obciążenia nałożone na sektor bankowy będą niższe, chce m.in. by banki miały niższe bufory kapitałowe, a część podatku bankowego trafiała na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

- Widzimy, że spada tempo finasowania przedsiębiorstw, że poziom inwestycji jest zbyt niski, więc korekty są konieczne. Czekają nas w tej sprawie spokojne, rzeczowe rozmowy – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Branża liczy, że powinno dojść do nich w ciągu kilku miesięcy.

Lata świetności minęły

Polski sektor bankowy jest jednym z najbardziej opodatkowanych na świcie i to nie tylko za sprawą wprowadzonego w 2016 r. podatku od aktywów, który ściął jego rentowność o jedną czwartą, ale też ze względu na wysokie koszty regulacyjne, głównie składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjne. W innych europejskich krajach również są podatki od aktywów, ale zasilają one właśnie lokalne odpowiedniki BFG. U nas to dwie różne opłaty, podatek bankowy trafia do fiskusa, wynosi ok. 3,8 mld zł rocznie, a składka na BFG ostatnio wzrosła do 2,8 mld zł, a dodatkowo nie jest kosztem uzyskania przychodu. Poza tym banki płacą CIT, w skali sektora to 5 mld zł. Łącznie stopa opodatkowania polskich banków sięga 50 proc.

Czytaj także:  Znów atak na klientów mBanku. Oszuści podszywają się pod Urząd Patentowy 

Do tego dochodzą wyższe niż w Europie wymogi kapitałowe i sposób ich liczenia oraz ograniczenia wypłaty dywidend – to powoduje, że przy ok.15 mld zł zysku banki muszą mieć ok. 210 mld zł kapitałów własnych, przez co zwrot z kapitałów, czyli ROE, średnio wynosi tylko nieco ponad 7 proc. Kiedyś, gdy stopy procentowe były wyższe, wymogi kapitałowe mniejsze i nie było podatku bankowego, ROE sektora sięgało 12-15 proc. Dziś najlepsze pod tym względem banki takie jak ING Bank Śląski i Santander Bank Polska mają ok. 12-proc. ROE. Inne branże osiągają regularnie kilkunastoprocentową rentowność, nie są tak mocno regulowane jak banki i nie mają ograniczeń w wypłatach dywidend.

Szereg postulatów banków

Szef ZBP zwraca uwagę, że wysokie opodatkowanie sektora obniża zyski banków, więc zmniejsza ich rentowność i może hamować wzrost finansowania gospodarki, a więc i przyrost PKB. Niższa rentowność nie służy pozyskiwania nowego kapitału od inwestorów oraz budowaniu funduszu przymusowej restrukturyzacji w BFG. W jego opinii wpłaty na BFG powinny być uznane jako koszt uzyskania przychodu, niektóre bufory kapitałowe banków powinny być niższe, a nowa akcja kredytowa zwolniona z podatku bankowego. Cięcia zdaniem ZBP mogłyby zostać wprowadzane stopniowo, nie wszystkie na raz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA