Banki

EBOR: obligacje w złotych na zdrowie

Bloomberg
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wyemitował pierwsze obligacje na finansowanie ochrony zdrowia na świecie, pozyskując 317 mln złotych od jednego z największych w Japonii ubezpieczycieli na życie.

Jedynym inwestorem okazał się Dai-ichi Life. Obligacje z 10-letnim okresem wykupu mają kupon rentowności 3,01 proc. i będą notowane na giełdzie w Luksemburgu.

Wicedyrektor departamentu skarbu i szefowa sekcji funduszy w EBOR, Isabelle Laurent wyjaśniła, że „nasza inauguracyjna emisja obligacji będzie wspierać kluczowe projekty ułatwiania dostępu i jakości usług w zakresie ochrony zdrowia, wyrobów farmaceutycznych w krajach, w których inwestujemy”.

Inne organizacje wielostronne również sprzedawały w przeszłości obligacje na sfinansowanie inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia. Bank Światowy wyemitował w czerwcu 2017 pierwsze „pandemiczne obligacje” mające sfinansować doraźny mechanizm finansowania walki z chorobami pandemicznymi (PEF). Mechanizm za ponad 500 mln dolarów jest przeznaczony dla krajów rozwijających się, w których występuje ryzyko zarażenia się 6 rodzajami wirusów chorób pandemicznych (m. in. wirus A grypy, Ebola, SARS, gorączką krwotoczną krymsko-kongijską, gorączka doliny Rift (RVF, wet. enzootyczne zapalenie wątroby), gorączką Lassa). Z kolei Międzynarodowy Mechanizm Finansowania Uodpornień IFFI sprzedał obligacje na sfinansowanie kampanii szczepień.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL