fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Kiedy ludzie ujarzmili ogień?

Kontrolowane użycie ognia pozwoliło lepiej obrabiać narzędzia i przygotowywać krawędzie tnące / fot. Katja Douze, University of the Witwatersrand
materiały prasowe
Ludzie posługiwali się ogniem do wytwarzania narzędzi dużo wcześniej niż sądzili dotąd badacze.

Okazuje się, że już 65 tysięcy lat temu człowiek wykorzystywał ogień aby ułatwić sobie obróbkę krzemienia. Stwierdził to międzynarodowy zespół w skład którego wchodzą naukowcy z Francji, Niemiec, Norwegii i Republiki Południowej Afryki. Uczeni zbadali drobiazgowo narzędzia krzemienne ze stanowiska Klipdrift Shelter w RPA. Wiadomość o tym zamieszcza pismo „PLoS One".

- Jest to ważne odkrycie, ponieważ musiało upłynąć jeszcze ponad 40 tysięcy lat, aby ta umiejętność termicznej obróbki krzemienia pojawiła się w Azji i Europie — wyjaśnia uczestnicząca w zespole dr Anne Delagnes z francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique.

Na stanowisku Klipdrift Shelter, wśród zbadanych narzędzi i odpadów powstających podczas ich wytwarzania, 92 proc. nosi ślady intencjonalnego podgrzewania. Świadczy to o tym, że ówcześni „rzemieślnicy" chętnie sięgali po ogień przed 65 tysiącami lat aby łupać, wygładzać krzemień, a także utwardzać drewniane groty i rękojeści.

Zdaniem francuskiej badaczki, pojawienie się tej najstarszej na świecie technologii obróbki termicznej było możliwe dzięki temu, że w tym okresie na południu Afryki ogień stosowany był powszechnie podczas rozmaitych prac, które dziś określamy jako „domowe" — na przykład sprzątanie, spalanie brudów, itp. Podczas tego rodzaju prac ludzie do perfekcji opanowali posługiwanie się ogniem, regulowali wielkość płomienia i jego temperaturę — zależną na przykład od rodzaju spalanego drewna. To umożliwiło im precyzyjne posługiwanie się płomieniem o zmiennej temperaturze do obróbki materiału, z którego wytwarzali narzędzia, głównie krzemienia i skał zawierających krzemionkę.

Szacuje się, że praludzie opanowali ogień już milion lat temu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA