Wiek odkrytego śladu określono metodą węgla radioaktywnego C14, analizę przeprowadzono na Universidad Austral de Chile. Ślad pozostawił 15,5 tys. lat temu człowiek, bosy mężczyzna ważący około 70 kilogramów. Jego weku nie udało się określić.

„Znane są inne starożytne odciski ludzkich stóp na kontynencie amerykańskim, ale żaden z nich nie jest tak dawny. Precyzyjne określenie wieku możliwe było dzięki organicznej, roślinnej materii znalezionej w obrębie tego odcisku" – wyjaśnia geolog Mario Pino na łamach dziennika „El Austral de Osorno". Wykopaliska w Pilauco, ponad 800 kilometrów na południe od Santiago, prowadzone są od 2007 roku. Rezultaty przedstawiono w czasopiśmie naukowym „PlosOne".

Ta część Chile, w której prowadzone są badania, jest znana z bogactwa skamieniałości. Znaleziono tam m.in. szczątki przodków słoni i koni oraz ślady bytności człowieka. Wcześniej na południe od Osorno odkryto odcisk ludzkiej stopy, który jest o około 1000 lat młodszy od stopy z Pilauco. Podobne ślady człowieka znaleziono w 2018 roku na jednej z wysepek przy wybrzeżu Kolumbii Brytyjskiej (prowincja Kanady nad Pacyfikiem). Pozostawili je ludzie 13 tys. lat temu i są to najstarsze ślady stóp w Ameryce Północnej. Nieco później, 10,5 tys. lat temu, przez pustynię Chihuahua przeszedł wędrowiec, pozostawiając odciski stopy prawej i lewej.