fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Kenia: W szufladzie muzeum znaleziono szczątki gigantycznego drapieżnika

AFP
23 mln lat temu na obszarach subsaharyjskich występował gigantyczny drapieżnik - większy niż dzisiejsze lwy czy niedźwiedzie polarne - wskazują na to skamieniałe szczątki nieznanego dotychczas gatunku, które przeleżały lata w szufladzie w Muzeum Narodowym w Kenii - informuje CNN.

Fragmenty szczęki, czaszki i szkieletu zwierzęcia, w tym ogromne zęby odnalazły się w szufladzie w Muzeum Narodowym w Kenii. Szczątki odkryto kilkadziesiąt lat temu i uznano je za pozostałości mniejszego gatunku. Badacze, którzy odnaleźli szczątki szukali jednak szczątków dawnych małp, więc nie zainteresowali się znaleziskiem.

Teraz Matthew Borths z Duke University poinformował, że jego zespół znalazł w szufladzie kenijskiego muzeum "gigantyczne kły, z pewnością należące do nieznanego dotychczas gatunku" drapieżnika.

Czaszka drapieżnika jest porównywalna jeśli chodzi o wielkość do czaszki nosorożca. Biorąc pod uwagę jej rozmiar i gigantyczne ostre zęby znalezione przez badaczy można przypuszczać, że są to szczątki zwierzęcia, które znajdowało się w czasie występowania na Ziemi na szczycie łańcucha pokarmowego.

Badacze szacują, że drapieżnik ważył 1,6 tony i mógł polować na największe zwierzęta roślinożerne - osiągające rozmiary dzisiejszych słoni czy hipopotamów.

Skamieniałe szczątki "starożytnego lwa" zostały opisane w magazynie "Journal of Vertebrate Paleontology".

Badacze podkreślają, że mimo że szczątki należą prawdopodobnie do młodego osobnika nieznanego gatunku, to jednak i tak jego szczęka jest znacznie większa niż szczęka dorosłego samca lwa.

Naukowcy nazwali nowy gatunek Simbakubwa kutokaafrika co w języku suahili oznacza "wielki lew z Afryki". Zwierzę nie było jednak spokrewnione ani z lwami, ani z innymi znanymi nam dziś drapieżnikami.

Zwierzę należało do rzędu hienodontów, wymarłego rzędu ssaków drapieżnych, który zamieszkiwał Afrykę. Simbakubwa kutokaafrika był najstarszym przedstawicielem tego rzędu, co czyni go jednym z najstarszych mięsożernych ssaków zamieszkujących Ziemię.

Hienodonty wyginęły ok. 15-18 mln lat temu, prawdopodobnie w wyniku zmian klimatycznych.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA