Egzamin na aplikacje prawnicze: Prawa konsumenta - kiedy można odstąpić od umowy

Publikujemy ostatni zestaw pytań przed egzaminem na aplikacje. Dziś dalszy ciąg powtórki z ustawy o prawach konsumenta (u.p.k.). Tak jak na teście do wyboru są trzy odpowiedzi.

Aktualizacja: 13.09.2016 18:40 Publikacja: 13.09.2016 17:12

Egzamin na aplikacje prawnicze: Prawa konsumenta - kiedy można odstąpić od umowy

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Już za dziesięć dni odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje radcowską i adwokacką. Od trzech miesięcy wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy kandydatom przygotować się do rozwiązania testu. Za tydzień ostatni odcinek, a w nim opublikujemy treść odwołania, jakie trzeba złożyć na wypadek niepowodzenia na egzaminie.

>Pytanie 1

Bieg terminu do odstąpienia od umowy, która polega na regularnym dostarczaniu rzeczy przez czas oznaczony, rozpoczyna się od:

a) objęcia w posiadanie pierwszej z rzeczy,

b) objęcia w posiadanie ostatniej z rzeczy,

c) zawarcia umowy.

- Odpowiedź a, źródło – art. 28 u.p.k.

>Pytanie 2

Jeżeli konsument nie został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy, prawo to:

a) wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia upływu terminu na złożenie oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy,

b) wygasa po upływie 24 miesięcy od dnia upływu terminu na złożenie oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy,

c) nie wygasa.

- Odpowiedź a, źródło – art. 29 ust. 1 u.p.k.

>Pytanie 3

- Jeżeli konsument nie został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy, to wygasa ono po upływie terminu określonego w ustawie. Jeśli jednak konsument został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy przed upływem tego terminu, termin do odstąpienia od umowy upływa po:

-a) 7 dniach od udzielenia konsumentowi informacji o tym prawie,

-b) 14 dniach od udzielenia konsumentowi informacji o tym prawie,

-c) 30 dniach od udzielenia konsumentowi informacji o tym prawie.

- Odpowiedź b, źródło – art. 29 ust. 1 i 2 u.p.k.

>Pytanie 4

- Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W celu zachowania terminu:

-a) wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem,

-b) niezbędne jest dostarczenie oświadczenia przedsiębiorcy przed jego upływem,

-c) niezbędne jest potwierdzenie przez przedsiębiorcę otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy przed upływem terminu.

- Odpowiedź a, źródło – art. 30 ust. 2 u.p.k.

>Pytanie 5

Przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy. Przedsiębiorca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu:

a) dowolnie wybranego przez siebie sposobu zapłaty, chyba że konsument wyraźnie wskazał inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami,

b) takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument – zawsze,

c) takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument, chyba że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

- Odpowiedź c, źródło – art. 32 ust. 1 i 2 u.p.k.

>Pytanie 6

Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Konsument:

a) ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy,

b) ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów,

c) nie ponosi kosztów zwrotu rzeczy.

- Odpowiedź b, źródło – art. 34 ust. 1 i 2 u.p.k.

>Pytanie 7

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość w odniesieniu do umowy, w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi przedsiębiorca nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy:

a) przysługuje,

b) nie przysługuje,

c) co do zasady przysługuje, z wyjątkami określonymi w przepisach szczególnych.

- Odpowiedź b, źródło – art. 38 u.p.k.

>Pytanie 8

Wskaż zdanie nieprawdziwe:

a) prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umowy, w której przedmiotem świadczenia są rzeczy, które po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami,

b) prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umowy, w której przedmiotem świadczenia są napoje alkoholowe, których cena została uzgodniona przy zawarciu umowy sprzedaży, a których dostarczenie może nastąpić dopiero po upływie 14 dni i których wartość zależy od wahań na rynku, nad którymi przedsiębiorca nie ma kontroli,

c) prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umowy, w której konsument wyraźnie żądał, aby przedsiębiorca do niego przyjechał w celu dokonania pilnej naprawy lub konserwacji; jeżeli przedsiębiorca świadczy dodatkowo inne usługi niż te, których wykonania konsument żądał, lub dostarcza rzeczy inne niż części zamienne niezbędne do wykonania naprawy lub konserwacji, prawo odstąpienia od umowy przysługuje konsumentowi w odniesieniu do dodatkowych usług lub rzeczy.

- Odpowiedź b, źródło – art. 38 u.p.k.

>Pytanie 9

Wskaż zdanie nieprawdziwe:

a) prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umowy o świadczenie usług w zakresie zakwaterowania, innych niż do celów mieszkalnych, przewozu rzeczy, najmu samochodów, gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi,

b) prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umowy o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy,

-c) prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umowy.

- Odpowiedź a, źródło – art. 38 u.p.k.

>Pytanie 10

Konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając oświadczenie na piśmie. Wskaż ustawowy termin do złożenia takiego oświadczenia:

a) 7 dni,

b) 14 dni,

c) 30 dni.

- Odpowiedź b, źródło – art. 40 ust. 1 u.p.k.

>Pytanie 11

W przypadku umów ubezpieczenia termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi:

a) 710 dni roboczych od dnia poinformowania go o zawarciu umowy,

b) 14 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy,

c) 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy.

- Odpowiedź c, źródło – art. 40 ust. 2 u.p.k.

Pytanie 12

Konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając oświadczenie na piśmie. W przypadku odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu, w terminie, który w przypadku świadczeń konsumenta wynosi:

a) 7 dni od odstąpienia od umowy,

b) 14 dni od odstąpienia od umowy,

c) 30 dni od odstąpienia od umowy.

- Odpowiedź c art. 40 ust. 3

Pytanie 13

Konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając oświadczenie na piśmie. Jeżeli czas trwania umowy nie jest oznaczony, każda ze stron może ją wypowiedzieć bez wskazania przyczyn, z zachowaniem:

a) 14-dniowego terminu wypowiedzenia – zawsze,

b) 30-dniowego terminu wypowiedzenia – zawsze,

c) miesięcznego terminu wypowiedzenia, chyba że strony zastrzegły krótszy termin wypowiedzenia.

- Odpowiedź c art. 42

Już za dziesięć dni odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje radcowską i adwokacką. Od trzech miesięcy wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy kandydatom przygotować się do rozwiązania testu. Za tydzień ostatni odcinek, a w nim opublikujemy treść odwołania, jakie trzeba złożyć na wypadek niepowodzenia na egzaminie.

>Pytanie 1

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona