fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokaci apelują do prezydenta o niepowoływanie sędziów SN

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
„Naczelna Rada Adwokacka zwraca się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o powstrzymanie się z powołaniem przedstawionych kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego” – takimi słowami kończy się podjęta przez władze polskiej palestry jedna z dzisiejszych uchwał związana z zakończonym przez Krajową Radę Sądownictwa naborem do SN.

W dokumencie NRA zaznacza, że podstawy prawne oraz sposób wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego naruszają standardy konstytucyjne oraz wspólne zasady prawa Unii Europejskiej.

Sposób wyboru sędziów do SN rada określa natomiast jako nietransparentny i pospieszny.

„Wątpliwości co do zgodności z prawem Unii Europejskiej oraz Konstytucją RP dotyczące ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, o Sądzie Najwyższym dostrzeżone w postanowieniu TSUE sprawie Celmer, w procedurze wszczętej przez Komisję Europejską, w postanowieniu SN o zastosowaniu środka tymczasowego i o przedstawieniu pytań prejudycjalnych TSUE oraz w stanowiskach Komisji Weneckiej i raporcie ONZ, nakazują powstrzymanie się od pospiesznego stosowania kwestionowanego prawa" – czytamy w uchwale.

Podnosi się w niej iż przestrzeganie i wykonywanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest obowiązkiem każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Podobnie jak przestrzeganie i wykonywanie orzeczeń Sądu Najwyższego jest obowiązkiem wszystkich organów władzy publicznej.

W drugiej uchwale rada "uznaje, że udział adwokatów w aktualnej procedurze wyłaniania kandydatów na stanowisko sędziów Sądu Najwyższego stoi w sprzeczności z wartościami jakimi kieruje się adwokatura", a do zachowań adwokatów-kandydatów NRA "odnosi się z dezaprobatą".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA