NSA: prokurator wydalony ze służby nie zostanie wpisany na listę adwokatów

Prokurator wydalony ze służby nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata - wynika z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Aktualizacja: 04.06.2018 13:13 Publikacja: 04.06.2018 12:31

NSA: prokurator wydalony ze służby nie zostanie wpisany na listę adwokatów

Foto: Fotorzepa

W 2014 roku Okręgowa Rada Adwokacka w L. uznała, iż były prokurator W.C. spełnia wymogi do wpisania na listę adwokatów.

Sprzeciw do tej uchwały wniósł minister sprawiedliwości. W jego ocenie kandydat nie dawał bowiem rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata. Problemem okazał się aspekt nieskazitelności charakteru W.C.

Jak wyjaśniono, szereg zachowań jakich dopuścił się w okresie pełnienia obowiązków prokuratora, dyskwalifikują go w sferze etyczno-moralnej jako kandydata na adwokata.

Z uzyskanych przez ministra akt wynikało, iż W.C. został skazany m.in. za przekazanie nieuprawnionej osobie kserokopii zawiadomienia Urzędu Kontroli Skarbowej o przestępstwie oraz przekazania informacji o planowanym zatrzymaniu. Za to orzeczeniem dyscyplinarnym został wydalony ze służby prokuratorskiej.

Zdaniem ministra dopuszczenie się deliktów dyscyplinarnych, których znamiona wyczerpują jednocześnie znamiona przestępstwa popełnionego z winy umyślnej, podczas pełnienia przez zainteresowanego funkcji prokuratora, rzutują na jego wiarygodność, odpowiedzialność oraz uczciwość. Jak podkreślono, swoim zachowaniem sprzeniewierzył się podstawowym zasadom wykonywania zawodu prokuratora.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt VI SA/Wa 1119/15) podzielił pogląd ministra, że W.C. z powodu swojego dotychczasowego postępowania nie jest nieskazitelnego charakteru i nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata.

Zgodzono się tym samym, że popełnione przewinienia, ich charakter, muszą być ocenione negatywnie. – Skarżący sprzeniewierzył się przecież zasadom swego dotychczasowego zawodu – podkreślono w uzasadnieniu.

Co więcej, okoliczność ukarania W.C. w postępowaniu karnym ma znaczenie dla oceny dawania rękojmi należytego wykonywania zawodu adwokata. – Ukaranie to przecież skutek określonego zachowania, postępowania podlegającego ocenie w aspekcie przesłanki „rękojmiowej" – zauważył sąd.

Zdaniem WSA, popełnione czyny dyskwalifikują W.C. do wykonywania zawodu adwokata. – Są bowiem takie czyny w życiu człowieka, które mimo dużych osiągnięć na różnych płaszczyznach, niweczą te osiągnięcia – podkreślił sąd.

Były prokurator nie dał za wygraną, i złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zakwestionował w niej stanowisko WSA, zgodnie z którym jednostkowe zachowanie może prowadzić do wniosku, że dana osoba nie posiada przymiotu nieskazitelnego charakteru, bowiem jego zdaniem ocena taka powinna wynikać z całokształtu zachowania danego człowieka na przestrzeni całego życia. Przekonywał, że pod pojęciem "nieskazitelność charakteru" należy rozumieć takie cechy jak: prawość, uczciwość, odpowiedzialność, rzetelność, prawdomówność, umiejętność krytycznej samooceny, odwagę cywilną czy zdolność empatii.

NSA w wyroku z 8 kwietnia 2018 r. (sygn. akt II GSK 1686/16) uznał, iż Minister Sprawiedliwości prawidłowo wymienił oraz ocenił czyny i okoliczności, które doprowadziły do stwierdzenia, że skarżący nie daje rękojmi należytego wykonywania zawodu, ze względu na brak nieskazitelnego charakteru. Jak zauważono, Minister Sprawiedliwości nie stwierdził, że popełnione czyny dożywotnio dyskwalifikują skarżącego, ale że okres, jaki upłyną od skazania go przez Sąd Dyscyplinarny jest jeszcze niewystarczający do uznania, że "W.C. wykonując zawód adwokata gwarantuje wiarygodność, uczciwość i odpowiedzialność przy podejmowanych czynnościach".

W 2014 roku Okręgowa Rada Adwokacka w L. uznała, iż były prokurator W.C. spełnia wymogi do wpisania na listę adwokatów.

Sprzeciw do tej uchwały wniósł minister sprawiedliwości. W jego ocenie kandydat nie dawał bowiem rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata. Problemem okazał się aspekt nieskazitelności charakteru W.C.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona