Koronawirus: otwarcie urzędów - jakie sprawy można załatwić

Urzędy są stopniowo odmrażane. Coraz więcej spraw da się załatwić, choć do powrotu do stanu sprzed pandemii daleko.

Aktualizacja: 24.05.2020 20:25 Publikacja: 24.05.2020 19:02

Koronawirus: otwarcie urzędów - jakie sprawy można załatwić

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Od poniedziałku do urzędów mają wrócić interesanci. Tak mówią nowe przepisy. Zostaną wprowadzone obostrzenia sanitarne. Część urzędów otworzyła się już wcześniej.

Jeden petent i okienko

Weszły w życie dwa uregulowania. Chodzi o ustawę covidową przywracającą bieg terminów administracyjnych oraz o zmiany do § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dzięki nowym przepisom od poniedziałku w każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie można osobiście załatwić sprawy. Liczba interesantów w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu będzie jednak ograniczona. Przed każdym stanowiskiem obsługi może stać tylko jedna osoba. Urzędy miejskie, stanu cywilnego, ZUS czy skarbówka nie będą funkcjonować wszędzie według jednakowych zasad. Dużo zależy od lokalnych uwarunkowań. Dlatego przed złożeniem wizyty w urzędach warto zajrzeć na ich strony internetowe i poszukać informacji.

Czytaj także: Terminy administracyjne i sądowoadministracyjne odwieszono

– W poniedziałek wznawiamy bezpośrednią obsługę klientów we wszystkich sprawach prowadzonych przez urząd miasta – tłumaczy Monika Głazik z Urzędu Miasta w Lublinie. – W urzędzie stanu cywilnego oraz w biurach obsługi mieszkańców klienci będą obsługiwani według kolejności przyjścia. Ze względów bezpieczeństwa wprowadzona została dopuszczalna liczba interesantów jednocześnie przebywających w salach obsługi. W wydziale spraw administracyjnych ewidencja działalności gospodarczej w pierwszej kolejności będzie się odbywała po telefonicznej rezerwacji wizyty, klienci nieumówieni będą obsłużeni jako następni. Wydawanie dowodów osobistych według kolejności przyjścia – mówi Monika Głazik.

W stolicy zmiany zaczęły się wcześniej.

– Od 18 maja Urząd m.st. Warszawy prowadzi obsługę klientów we wszystkich sprawach. Nie oznacza to jednak, że tak jak przed epidemią. Wprowadziliśmy system telefonicznych i internetowych zapisów na konkretne godziny. Ponadto w kasach urzędu nie są przyjmowane płatności gotówką – tłumaczy Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

– W poniedziałek otwieramy m.in. Centrum Obsługi Podatnika. Otwieramy także dla klientów Zarząd Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego. Kasy urzędu nadal są zamknięte. Wszelkie należności wobec gminy Wrocław można wpłacać bez prowizji we wszystkich oddziałach PKO BP w granicach administracyjnych Wrocławia – mówi Arkadiusz Filipowski z Urzędu Miasta we Wrocławiu.

– Do budynków urzędów będzie się wchodziło jednym czynnym wejściem. Wpuszczane będą tylko osoby, u których nie zostanie stwierdzona gorączka. Co ważne, nadal wszelkie wnioski można składać zdalnie – dodaje Arkadiusz Filipowski.

Jeszcze inaczej jest w Zakopanem.

– Od wybuchu epidemii pracujemy normalnie, wszystkie sprawy są załatwiane na bieżąco. Na początku były większe ograniczenia, ale od 22 kwietnia 2020 r. prowadzona jest bezpośrednia obsługa interesantów. Kasa jest czynna codziennie od 9 do 14 – wyjaśnia Joanna E. Zaniewicz z Urzędu Miasta Zakopane.

Skarbówka i ZUS

Ze względu na nasilenie epidemii na Śląsku od 22 do 29 maja nie będzie można odwiedzać oddziałów ZUS w Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu oraz w podległych tym oddziałom inspektoratach i biurach terenowych. ZUS informuje, że wnioski oraz dokumenty można składać na dziennik podawczy albo do specjalnych skrzynek na dokumenty. ZUS, podobnie jak administracja skarbowa, zachęca do korzystania ze swojej Platformy Usług Elektronicznych. Urzędy skarbowe na razie nie otworzą swoich sal obsługi interesantów we wszystkie dni. Tak jak od 8 maja bezpośrednia obsługa odbywa się tylko we środy i w piątki.

– Jesteśmy dość ostrożni, zwłaszcza po tym, jak w Urzędzie Skarbowym w Nowym Targu zdarzyło się zakażenie koronawirusem. Urząd trzeba było na jeden dzień zamknąć celem dezynfekcji, a część pracowników decyzją sanepidu została objęta kwarantanną – mówi Anita Wielanek, rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej. Zapewnia jednak, że w pozostałe dni obsługa podatników odbywa się poprzez e-usługi, e-PUAP i telefonicznie. Wciąż działa też infolinia KAS.

Od poniedziałku do urzędów mają wrócić interesanci. Tak mówią nowe przepisy. Zostaną wprowadzone obostrzenia sanitarne. Część urzędów otworzyła się już wcześniej.

Jeden petent i okienko

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP