Reklama
Rozwiń

Po wyjściu ze szpitala – prosto do Szkoły Serca

Nowy model opieki nad pacjentami po zawale opracowali krakowscy specjaliści.

Publikacja: 23.11.2015 20:05

Po wyjściu ze szpitala – prosto do Szkoły Serca

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

W przypadku zawału szybki zabieg powoduje wyleczenie chorego. Jednak pacjent w pierwszych dniach po zawale zwykle niezbyt się orientuje, co się dzieje. Dlatego w chwili wypisywania go ze szpitala przyswaja mało informacji przekazywanych przez lekarza, gdyż wciąż poddany jest stresowi związanemu z nagłym zachorowaniem.

– Okazało się, że najlepiej zapraszać pacjentów na rozmowę za kilka dni, około tygodnia po wyjściu ze szpitala. Wtedy wskazówki lekarza są lepiej zapamiętywane. Wtedy lekarz informuje, jak chory powinien się zachowywać, co jeść, jakie leki stosować, gdzie chodzić na kontrole, aby zminimalizować ryzyko nawrotu choroby. To właśnie nazywamy Szkołą Serca, a więc wyszkoleniem pacjenta mniej więcej tydzień po wypisie, przez kilka godzin, a najlepiej także członków jego rodziny, w zakresie profilaktyki – wyjaśnia prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Bardzo dobrego zdania o Szkołach Serca jest prof. Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jego zdaniem są one pomysłem „szalenie trafionym", ponieważ gromadzą pacjentów zainteresowanych swoją chorobą, chcących wiedzieć więcej o swoich możliwościach i ograniczeniach. Jego zdaniem współpraca kardiologów z tymi stowarzyszeniami pacjentów jest istotna, bo kardiolodzy uzyskują możliwość bezpośredniego uczenia pacjentów, co robić, żeby choroba nie wracała.

Szkoły Serca powstały w wyniku współpracy ze specjalistami z Norwegii, która doprowadziła do utworzenia Klubu Pacjenta. Jest to cykl bezpłatnych spotkań i szkoleń, w ramach których Fundacja Cardiovascular Center Foundation prowadzi w południowej i południowo-wschodniej Polsce edukację zdrowotną na temat chorób serca.

Każdego roku w Krakowie organizowany jest Centralny Klub Pacjenta stanowiący podsumowanie rocznej działalności lokalnych klubów. Pacjenci z różnych miast spotykają się, by wspólnie uczestniczyć w wykładach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych specjalistów.

Reklama
Reklama

W tym roku ponad 600 osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego weźmie udział w IV Centralnym Spotkaniu Klubu Pacjenta 25 listopada w Krakowie. Spotkanie jest częścią polsko-norweskiego seminarium naukowego na temat programu profilaktyki wtórnej.

– Po doświadczeniach zdobytych we współpracy polsko-norweskiej odróżniamy Kluby Pacjenta i Szkołę Serca. Ta ostatnia to program edukacyjny, podczas którego w krótkim czasie po wyjściu ze szpitala w interakcji 1:1 jedna pielęgniarka lub jeden lekarz edukuje jednego pacjenta. Natomiast Klub Pacjenta to jest edukacja grupowa, przychodzi wiele osób, które słuchają najnowszych doniesień dotyczących profilaktyki i innowacyjnych metod leczenia – mówi prof. Dariusz Dudek.

O nowościach w dziedzinie leczenia i profilaktyki dowiedzą się pod Wawelem także lekarze, ponieważ już po raz 16. Kraków stanie się – od 25 do 28 listopada – międzynarodowym centrum wymiany doświadczeń w zakresie kardiologii. Światowej sławy autorytety w dziedzinie kardiologii, kardiochirurgii, anestezjologii i neurologii spotkają się na XVI Międzynarodowych Warsztatach NFIC – New Frontiers in Interventional Cardiology. Weźmie w nich udział ponad 1200 osób – lekarzy, pielęgniarek, techników, przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego. Po raz pierwszy autorzy nadesłanych najlepszych prac będą mieli okazję zaprezentować swój dorobek naukowy podczas sesji organizowanej przez pismo „Advances in Interventional Cardiology".

Krakowskie warsztaty podsumowują wszystkie innowacje w kardiologii interwencyjnej. Należy przy tym podkreślić, że polscy specjaliści występują nie tylko w roli uczniów, lecz także nauczycieli, ze względu na wysoki poziom, jaki reprezentują, doceniany zresztą na świecie. Krakowski kongres zawsze pod koniec roku dokonuje podsumowania zdobyczy naukowych, które są ogłaszane na zjazdach w Europie, Ameryce i w innych regionach świata.

– Staramy się na koniec roku pokazać najnowsze techniki, które zostały uznane za wpływające na poprawę komfortu, a najczęściej na długość życia. Uczymy wtedy tych technik, pokazujemy je tak, aby już od następnego roku w tym regionie Europy i w Polsce pacjenci mogli korzystać z tych zdobyczy kardiologii i kardiochirurgii.

W tym roku podczas NFIC przedstawiane będą prezentować najnowocześniejsze technologie stosowane w kardiologii interwencyjnej w Polsce i na świecie, a także nowe wytyczne i normy postępowania. Goście warsztatów będą mieli okazję uczestniczyć w transmisji na żywo innowacyjnych zabiegów przeprowadzonych w renomowanych ośrodkach w Krakowie, Rotterdamie, Rostoku i Budapeszcie – mówi prof. Dariusz Dudek.

Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wkracza do polityki cyfrowej UE
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama