WHO, pod presją m.in. USA, zmieni nazwę choroby

Światowa Organizacja Zdrowia zamierza zacząć określać małpią ospę nową nazwą - MPOX, co ma na celu "destygmatyzację wirusa" odzwierzęcego, który wywołał w 2022 roku falę zakażeń poza Afryką, gdzie małpia ospa była dotychczas chorobą endemiczną - pisze "Politico", powołując się na trzy źródła zbliżone do sprawy.

Publikacja: 23.11.2022 05:32

Zmiany skórne u człowieka z małpią ospą

Zmiany skórne u człowieka z małpią ospą

Foto: domena publiczna / CDC

arb

Decyzja w tej sprawie może być ogłoszona jeszcze w środę. Wcześniej WHO osiągnęła wstępne porozumienie w sprawie nazwy choroby wywoływanej przez odzwierzęcego wirusa latem.

WHO podejmuje decyzje również w związku z rosnącą presją ze strony administracji Joe Bidena, której przedstawiciele ostrzegali, że jeśli WHO nie podejmie kroków w tej sprawie, USA jednostronnie zaczną stosować nową nazwę.

Czytaj więcej

WHO: Małpia ospa to wciąż globalne zagrożenie dla zdrowia

Przedstawiciele administracji Bidena od miesięcy wyrażali obawy, że nazwa wirusa jest stygmatyzująca - zwłaszcza dla przedstawicieli mniejszości etnicznych - a zwlekanie WHO ze zmianą nazwy szkodzi kampanii szczepień przeciwko małpiej ospie, rozpoczętej latem - pisze "Politico", powołując się na swoich informatorów.

Apelujący o zmianę nazwy podkreślali, że określenie "małpia ospa" odwołuje się do rasistowskich stereotypów na temat Afryki

O zmianę nazwy choroby apelowali też eksperci ds. ochrony zdrowia i działacze ruchu LGBT. Wirus określono mianem "małpiej ospy" w 1958 roku, w momencie jego odkrycia.

Apelujący o zmianę nazwy podkreślali, że określenie "małpia ospa" jest nieprecyzyjne, odwołuje się do rasistowskich stereotypów na temat Afryki i szkodzi globalnej walce z chorobą.

Choroba, która wkrótce ma być określana jako MPOX, zaczęła się szerzyć w Europie i USA w maju.

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne