Małpia ospa. Wietnam zaostrza kontrole na granicach

Wietnamski resort zdrowia zwrócił się do lokalnych władz prowincji i miast na terenach przygranicznych o nakazanie wydziałom ds. zdrowia i odpowiednim jednostkom wprowadzenie rygorystycznych kontroli na przejściach granicznych osób przybywających do Wietnamu w celu wykrycia możliwych przypadków małpiej ospy.

Publikacja: 26.05.2022 09:26

Małpia ospa. Wietnam zaostrza kontrole na granicach

Foto: AFP PHOTO / RKI / Freya KAULBARS

Lokalne placówki medyczne zostały wezwane do ścisłej koordynacji działań z Instytutem Higieny i Epidemiologii oraz Instytutem Pasteura w celu wczesnej diagnozy przypadków małpiej ospy oraz wzmocnienia środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się tej choroby.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Wietnamu zaznaczył, że małpia ospa to choroba odzwierzęca, ale transmisja z człowieka na człowieka jest możliwa poprzez kontakt z ranami, płynami ustrojowymi lub skażonymi obiektami.

Czytaj więcej

Małpia ospa. Eksperci z RPA: Nie ma potrzeby masowych szczepień

Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą. Pierwsze przypadki tej choroby u ludzi stwierdzono w latach 70. XX wieku. W ostatniej dekadzie liczba przypadków choroby w zachodniej Afryce wzrosła. Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele. Choroba rzadko przenoszona jest na ludzi.

Od początku maja w co najmniej 19 krajach na świecie wykryto ponad 200 potwierdzonych przypadków małpiej ospy lub podejrzeń tej zwykle łagodnej infekcji wirusowej, która ma charakter endemiczny w niektórych częściach Afryki Zachodniej i Środkowej.

Czytaj więcej

Małpia ospa w kolejnym kraju w Europie. "Pacjent jest pod opieką"

Eksperci ds. chorób z RPA nie widzą potrzeby masowych szczepień przeciwko małpiej ospie, nie uważają też, że liczba przypadków tej choroby zacznie wzrastać tak, jak miało to miejsce w przypadku COVID-19. Duńska Agencja Zdrowia rozważa, czy ludzie, którzy mieli bliski kontakt z osobą zakażoną małpią ospą, powinni być szczepieni z użyciem szczepionki, która w Europie jest dopuszczona do użycia jako szczepionka przeciwko ospie prawdziwej.

Zdrowie
Licealista organizuje dużą konferencję. Chce obalić mity związane z niepełnosprawnością
Niemcy
Chirurg zwolniony po tym, jak do asystowania przy amputacji zatrudnił sprzątaczkę
Zdrowie
Kanada: Alarmujące wyniki badań - ptasia grypa może przenieść się na ludzi
Zdrowie
Lekarz zmarł po szczepionce na COVID. "Nie można było tego przewidzieć"
Zdrowie
100 lat pisma naukowego dla lekarzy