Lokalne placówki medyczne zostały wezwane do ścisłej koordynacji działań z Instytutem Higieny i Epidemiologii oraz Instytutem Pasteura w celu wczesnej diagnozy przypadków małpiej ospy oraz wzmocnienia środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się tej choroby.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Wietnamu zaznaczył, że małpia ospa to choroba odzwierzęca, ale transmisja z człowieka na człowieka jest możliwa poprzez kontakt z ranami, płynami ustrojowymi lub skażonymi obiektami.

Czytaj więcej

Małpia ospa. Eksperci z RPA: Nie ma potrzeby masowych szczepień

Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą. Pierwsze przypadki tej choroby u ludzi stwierdzono w latach 70. XX wieku. W ostatniej dekadzie liczba przypadków choroby w zachodniej Afryce wzrosła. Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele. Choroba rzadko przenoszona jest na ludzi.

Od początku maja w co najmniej 19 krajach na świecie wykryto ponad 200 potwierdzonych przypadków małpiej ospy lub podejrzeń tej zwykle łagodnej infekcji wirusowej, która ma charakter endemiczny w niektórych częściach Afryki Zachodniej i Środkowej.

Czytaj więcej

Małpia ospa w kolejnym kraju w Europie. "Pacjent jest pod opieką"

Eksperci ds. chorób z RPA nie widzą potrzeby masowych szczepień przeciwko małpiej ospie, nie uważają też, że liczba przypadków tej choroby zacznie wzrastać tak, jak miało to miejsce w przypadku COVID-19. Duńska Agencja Zdrowia rozważa, czy ludzie, którzy mieli bliski kontakt z osobą zakażoną małpią ospą, powinni być szczepieni z użyciem szczepionki, która w Europie jest dopuszczona do użycia jako szczepionka przeciwko ospie prawdziwej.