Liczby są przerażające. Cukrzyca stała się chorobą powszechną, cierpi na nią 8 proc. Polaków, czyli około 2 mln osób. To tylko stwierdzone przypadki. – Tego rodzaju dane oznaczają, że w każdej szkolnej klasie jest dwoje uczniów, którzy w przyszłości zapadną na cukrzycę – mówił we Wrocławiu dr Jerzy Gryglewicz, ekspert z zakresu ochrony zdrowia z warszawskiej Uczelni Łazarskiego.
Uczelnia przygotowała pod jego kierunkiem raport mówiący o ekonomicznych i społecznych skutkach epidemii cukrzycy. – Uderzyła nas dysproporcja między wydatkami NFZ na leczenie cukrzycy w szpitalach i środkach przeznaczonych na leczenie ambulatoryjne – mówił Gryglewicz. – W 2012 roku na leczenie szpitalne pacjentów diabetologii bez powikłań wydaliśmy w całym kraju blisko 250 mln złotych, na ambulatoryjne 91 mln. A przecież cukrzyca jest chorobą, która powinna być leczona w warunkach ambulatoryjnych – dodał.
Nie do końca zgodził się z tym prof. Rajmund Adamiec z Akademii Medycznej we Wrocławiu, wojewódzki konsultant do spraw diabetologii. Jego zdaniem hospitalizacja pacjentów w pewnych przypadkach jest koniecznością. – W moim przekonaniu pacjent, u którego diagnozuje się cukrzycę po raz pierwszy, wymaga hospitalizacji – mówił. – Trzeba ustalić bilans wyjściowy, odpowiednio zdiagnozować chorobę i przygotować plan leczenia. Ale istnieje poważny problem wyceny. Pacjenci z cukrzycą należą do tych, na których szpitale tracą. Przy pacjentach ze stopą cukrzycową koszt leczenia to 12–16 tys. NFZ zwraca nam 4 tys. Jeżeli ta stawka nie ulegnie modyfikacji, to tymi pacjentami oddziały szpitalne jakoś specjalnie nie będą się zajmowały – stwierdził.
Zdaniem prof. Adamca niska wycena NFZ to jeden z podstawowych problemów dotyczących leczenia pacjentów z cukrzycą. Drugi to ograniczone możliwości optymalizacji programów leczenia chorych na cukrzycę. W Polsce nie są refundowane nowoczesne leki inkretynowe, doustne, które umożliwiają uniknięcie stosowania insuliny. – Insulina jest tańsza, ale ten lek nie jest pozbawiony wad. A pacjentów często nie stać na stosowanie leków doustnych – stwierdził prof. Adamiec.
Refundacja leków inkretynowych to już standard obowiązujący na świecie. Według badań prowadzonych na wrocławskiej Akademii Medycznej znaczna część chorych, nawet wcześniej leczonych insuliną, może przejść na te leki. – Proszę zwrócić uwagę, jak się zmieni komfort życia tych ludzi – zauważył prof. Adamiec.