Reklama
Rozwiń

Debata "Rzeczpospolitej": Zdrowie to sprawa bezpieczeństwa narodowego

Musimy wziąć zdrowie we własne ręce i stworzyć Fundusz Walki z Rakiem – postulują onkolodzy, specjaliści w dziedzinie farmakologii, farmakoekonomii, politycy i przedstawiciele pacjentów.

Publikacja: 31.08.2015 21:08

Na świecie rak zabija ponad 20 tys. osób dziennie. W Polsce obecnie na nowotwory zapada rocznie 160 tys. osób, a 90 tys. umiera. Prognozy pokazują, że za 15 lat liczba nowych zachorowań na świecie i w Polsce się podwoi. Potrzebne są rozwiązania, które spowodują dodatkowy dopływ pieniędzy i możliwość leczenia chorych – przekonują specjaliści.

W sierpniu w siedzibie redakcji „Rzeczpospolitej" odbyła się debata, podczas której eksperci, politycy, przedstawiciele pacjentów dyskutowali o sposobach pozyskania pieniędzy spoza budżetu państwa na nowe, niedostępne w Polsce leki, technologie terapeutyczne i diagnostyczne ratujące życie chorych na nowotwory. Jednym z pomysłów jest powołanie Funduszu Walki z Rakiem, który mógłby stać się szansą dla chorych i ulgą dla systemu. Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach.

Pomysłodawcą idei jest lekarz Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Health Care. Eksperci z jego fundacji właśnie kończą prace nad raportem dotyczącym Funduszu Walki z Rakiem prezentującym techniczne i systemowe możliwości poprawy dostępu do innowacyjnego leczenia. Raport ukaże się w połowie września.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wkracza do polityki cyfrowej UE
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama