Powołanie nowych członków Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego zdaje się kończyć trwający blisko rok konflikt między korporacją a Ministerstwem Finansów. Spór dotyczył między innymi powoływania do składu komisji 20 reprezentantów wskazanych przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. Chodziło o to, ilu kandydatów ma tak naprawdę zgłosić samorząd.
Rada wskazała 20 nazwisk, czyli dokładnie tyle, ilu ma być przedstawicieli środowiska w składzie komisji. Ministerstwo Finansów uznało natomiast, że skoro ma dokonać wyboru kandydatów, to powinno mieć z czego wybierać, czyli lista nazwisk powinna być dłuższa. Ponieważ samorząd przedstawił ostatecznie listę dłuższą, tak jak tego oczekiwało ministerstwo, udało się w końcu wyłonić nowy skład komisji egzaminacyjnej. Jest on dostępny również na stronie internetowej. Jej członkowie odebrali 3 kwietnia akty powołania z rąk wiceministra finansów Mariana Banasia.
Na pierwsze efekty porozumienia między Ministerstwem Finansów a samorządem nie trzeba było długo czekać. Jeszcze tego samego dnia, tj. we wtorek, decyzją przewodniczącego komisji (nr I/IV/ 2007) wyznaczone zostały terminy egzaminów ustnych na doradcę podatkowego. Będą się one odbywały przez cztery kolejne dni - 24, 25, 26 i 27 kwietnia.
Niewykluczone jednak, że spór odżyje na nowo. Jak się dowiedziała "Rzeczpospolita", Ministerstwo Finansów ma zamiar otworzyć dostęp do zawodu doradcy podatkowego i zwiększyć nadzór nad pracami korporacji. Potwierdził to na wczorajszym spotkaniu z Krajową Radą Doradztwa Podatkowego wiceminister finansów Marian Banaś.
Na razie szczegóły nie są znane. Nie wiadomo więc, na czym otwarcie zawodu ma polegać i kiedy to nastąpi. Już teraz nie ma bowiem jakichś nadzwyczajnych wymogów, jakie muszą spełnić kandydaci do tego zawodu (art. 6 ustawy o doradztwie podatkowym), nie licząc konieczności zdania egzaminu państwowego (pisemnego i ustnego), odpowiedniej praktyki zawodowej i wyższego wykształcenia.