Można bowiem spotkać się ze stanowiskiem, że otrzymanie akcji przez pracownika wymaga zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych według stawek progresywnych, czyli bez możliwości zastosowania jakichkolwiek preferencji pozwalających na redukcję opodatkowania (np. ryczałtowej stawki podatku).
[srodtytul]Każde przysporzenie jest opodatkowane[/srodtytul]
W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa o PIT[/link]) każde otrzymywane przysporzenie majątkowe powinno być obłożone podatkiem. Jeśli nie można zastosować żadnego z wyłączeń z opodatkowania, należy ustalić wartość otrzymanej korzyści i odprowadzić podatek według właściwej stawki.
Chociaż ustawa o PIT dzieli przychody według źródeł (takim źródłem jest np. stosunek pracy, działalność gospodarcza czy korzystanie z praw autorskich), otrzymanie korzyści, która nie mieści w żadnym ze źródeł wymienionych w przepisach, wcale nie zwalnia z opodatkowania. W takim bowiem wypadku korzyść majątkowa będzie tzw. przychodem z innych źródeł, podlegającym opodatkowaniu według skali podatkowej, tj. stawek 18 proc. i 32 proc.
[srodtytul]Przychód z pracy i z kapitałów pieniężnych[/srodtytul]