W przygotowanej opinii (jej autorem jest dr Michał Węglowski, prokurator gdańskiej apelacji) związek bardzo krytycznie odnosi się do zmian zarówno organizacyjnych, jak i w postępowaniu przygotowawczym.
"Budzi wątpliwości, że termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia określono na 31 marca 2010 r., a więc na dzień przed rozpoczęciem kadencji nowego prokuratora generalnego. Zgodnie z ustawą stanowisku temu nie przysługuje inicjatywa ustawodawcza. Racjonalnym i logicznym rozwiązaniem byłoby, aby prace prowadzone były z udziałem już wybranego przez prezydenta RP nowego prokuratora generalnego" czytamy w opinii.
Jest też wiele uwag szczegółowych. Na podstawie regulaminu tworzy się np. departament, który ma w nazwie określenie "ds. ocen okresowych", chociaż przepisy w sprawie wprowadzenia takich ocen nie zostały uchwalone.
Krytykę budzi też przepis umożliwiający przełożonym swobodne odsuwanie prokuratorów od prowadzonych śledztw. Tymczasem, jak wynika z opinii, przekazanie sprawy innemu prokuratorowi musi spełniać ściśle określone prawem kryteria (np. mieć związek z dyscyplinarką czy długotrwałym zwolnieniem). Krytykowany jest też sposób prowadzenia wizytacji w prokuraturach.
Opinia została jednomyślnie przyjęta przez Radę Główną Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP jako stanowisko związku. W czwartek (25 lutego) odbędzie się natomiast posiedzenie Rady Prokuratorów przy prokuratorze generalnym w sprawie regulaminu.