Krakowska szkoła pracuje właśnie nad stworzeniem profilu kompetencyjnego prokuratora i sędziego. Wymagana wiedza, umiejętności i postawa zostaną najpierw drobiazgowo określone i posłużą do kompleksowej analizy potrzeb szkoleniowych.
[srodtytul]Po wyższe standardy[/srodtytul]
Wszystko po to, by podnieść kwalifikacje kadry wymiaru sprawiedliwości i zobaczyć, w jakich dziedzinach poziom jest zbyt niski. We wrześniu dzięki pieniądzom z UE gotowa będzie ankieta poświęcona lukom w kompetencjach i wiedzy prokuratorów i sędziów. Zaraz potem trafi do prawników (adwokatów, radców prawnych, sędziów i prokuratorów), a także przedsiębiorców. Wyniki badania (przeprowadzi je firma wybrana w przetargu) pozwolą Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przygotować najbardziej profesjonalną ofertę szkoleniową. Nowy model szkolenia ma poprawić jakość wymiaru sprawiedliwości, tak aby przedsiębiorcy nie mieli wrażenia, że sędziowie i prokuratorzy zbyt mało wiedzą o prowadzeniu działalności gospodarczej, gdy rozstrzygają ich spory.
– Profil kompetencyjny prokuratora czy sędziego ma określić standardy jego pracy i pozwolić na dostosowanie oferty szkoleniowej do potrzeb gospodarki – wyjaśnia prokurator Sylwia Morawska z KSSiP.
Stan wiedzy sędziów i prokuratorów zajmujących się sprawami gospodarczymi najlepiej ocenią sami przedsiębiorcy (m.in. z BCC i KIG).