Adwokat: krzywdzący brak obrońcy z urzędu

Stronie, której sąd odmówił adwokata, nie wolno się na tę decyzję poskarżyć. Może to być niekonstytucyjne

Publikacja: 19.08.2011 04:54

Adwokat: krzywdzący brak obrońcy z urzędu

Foto: Fotorzepa, bartosz jankowski Bartosz Jankowski

Red

Podczas badania spraw, które trafiły do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich,  zauważył on, że nie ma możliwości złożenia zażalenia na zarządzenie prezesa sądu odmawiające wyznaczenia obrońcy z urzędu.

Ten problem dotyczy osób, które wniosek o jego przyznanie składają w trybie art. 78 § 1 kodeksu postępowania karnego. Wtedy zatem, gdy nie stać ich na poniesienie kosztów obrony. Muszą wówczas należycie wykazać, że nie są w stanie zapłacić za prawnika bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Jednocześnie przepisy nie określają, jak należy udowodnić tę złą sytuację finansową. Zależnie od danej sprawy poparciu wniosku służą poświadczenia zawierające np. dane o zarobkach, rencie czy stanie zdrowia. Są to zatem różne dokumenty. Interpretacja ich treści zależy od uznania sądu, który w razie odmowy nie musi uzasadniać swojej decyzji.

Tymczasem art. 78 § 1 k.p.k. odnosi się do ustanowienia obrońcy w postępowaniu nie tylko dla całego procesu. Obejmuje bowiem także przypadki powołania go dla dokonania określonej czynności objętej przymusem adwokackim, czyli np. sporządzenia kasacji.

Jednocześnie  przepisy nie dają możliwości złożenia odwołania na postanowienie cofające wyznaczenie obrońcy z urzędu. A takie sąd wydaje, gdy uzna, że nie ma  już okoliczności, na podstawie których wyznaczył pomocnika.

Zdaniem rzecznika niemożność skarżenia wspomnianego zarządzenia i postanowienia jest niezgodna z konstytucyjnymi standardami zaskarżalności i instancyjności orzeczeń. Niezasadnie ogranicza prawo do sądu i obrony. Dlatego rzecznik zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie, czy brak przepisów pozwalających na zaskarżenie zarządzenia i postanowienia nie stoi w sprzeczności z Konstytucją RP.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Adwokaci i radcowie

»

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem