Członkowie porozumienia przyjęli 12 grudnia 2011 r. stanowisko, w którym sprzeciwiają się zapowiadanym przez rząd planom deregulacji.
Jak czytamy w dokumencie, dostęp do zawodów zaufania publicznego został już otwarty i jako problem społeczny nie istnieje. Istnieją natomiast środowiska polityczne, które nie są zainteresowane utrzymaniem wysokiego profesjonalizmu usług zawodowych, bezpieczeństwem zdrowotnym, majątkowym, prawnym i budowlanym, jak również przestrzeganiem zasad etyki zawodowej, która jest hamulcem do odnoszenia za wszelką cenę, jedynie wedle skuteczności działania, korzyści materialnych.
- Uzyskanie uprawnień zawodowych nie może być jedynie wynikiem zdobywania wiedzy czysto teoretycznej, potwierdzonej wyłącznie egzaminem, ale musi opierać się na praktyce i zdobywaniu doświadczenia zawodowego - stwierdzili sygnatariusze.
Podkreślili, iż pozbawienie samorządów zawodowych możliwości ochrony interesu publicznego doprowadzi do istotnego pogorszenia jakości świadczonych usług zawodowych, zagrażając bezpieczeństwu obywateli naszego państwa.
Ponadto, jak napisali w dokumencie działania władzy wykonawczej postrzegają w kategoriach woli ograniczenia samorządów zawodowych i zepchnięcia ich wbrew porządkowi konstytucyjnemu faktycznie do roli stowarzyszeń, pozbawionych siły społecznej i znaczącej funkcji opiniotwórczej.