Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie miał wątpliwości: sprawozdanie komisji rewizyjnej stanowi informację publiczną, zawiera dane o działalności samorządu zawodowego.
Sprawa trafiła do niego na wniosek mieszkańca Warszawy reprezentowanego przez adwokata. Złożył skargę na bezczynność Okręgowej Rady Adwokackiej. Na co się skarżył? Mężczyzna chciał udostępnienia informacji publicznej, konkretnie kopii sprawozdania Komisji Rewizyjnej. Chodziło o wysokość diet dla działaczy samorządu. Skarżący wskazywał, że ORA posiada te informacje. Uzasadniał też, że rada, będąc podstawowym organem samorządu adwokackiego, jest zobowiązana do udzielenia informacji publicznej.
Informacją publiczną jest każda, która dotyczy spraw publicznych
ORA milczała. Do dnia złożenia skargi nie udostępniła wspomnianej informacji ani też nie wydała decyzji odmownej. W odpowiedzi na skargę wystąpiła o jej odrzucenie. Uzasadniała, że skarga jest dotknięta wadami formalnymi, m.in nie zawiera oznaczenia miejsca zamieszkania skarżącego.
Wskazała, że wyłącznie Naczelna Rada Adwokacka, izby adwokackie i zespoły adwokackie mają osobowość prawną. W związku z tym, zdaniem ORA, okręgowe rady nie posiadają zdolności sądowej, a tym samym nie mogą występować w postępowaniu sądowoadministracyjnym jako strona.