Nie wystarczy, że prokurator pojawi się na sali rozpraw w procesie karnym i wygłosi mowę końcową. Jego aktywność ma być dużo większa. Ma brać udział w całym procesie, pytać, sprawdzać, składać wnioski itd. Powód? 1 października 2023 r. weszła w życie duża nowelizacja kodyfikacji karnych, prawa o ustroju sądów powszechnych i kilku innych powiązanych z wymiarem sprawiedliwości ustaw. W związku z tym konieczna stała się nowelizacja regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. W życie wchodzi rozporządzenie w tej sprawie. Oto najważniejsze zmiany wynikające z nowych przepisów.
Czytaj więcej
Prokuratorzy weszli do biura zastępców rzecznika dyscyplinarnego sędziów by przejąć akta niektóry...
Wydatki na biegłych, zajęte pieniądze do depozytu
Po pierwsze – w postępowaniu przygotowawczym prokurator ma podejmować decyzję o wszczęciu lub prowadzeniu postępowania pomimo braku wniosku o ściganie w przypadku m.in. gróźb karalnych (kiedy to ofiara może być zastraszana przez sprawcę). Po drugie – przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu biegłemu należności prokurator ma zbadać, czy wydatki, których zwrotu domaga się ekspert, bezpośrednio dotyczyły wydanej opinii i były niezbędne. Po trzecie – kosztowności, książeczki oszczędnościowe, karty płatnicze i papiery wartościowe zajęte przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym trafią do depozytu bankowego, a zajęte pieniądze - na odpowiedni rachunek.
- Kosztowności, książeczki oszczędnościowe, karty płatnicze i papiery wartościowe, zajęte przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, składa się do depozytu bankowego przed wydaniem tego postanowienia. Pokwitowanie przyjęcia do depozytu załącza się do akt sprawy — zapisano w rozporządzeniu.
Pieniądze zajęte przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym wpłaca się na odpowiedni rachunek depozytowy przed wydaniem tego postanowienia. Dowód wpłaty na rachunek depozytowy załącza się do akt sprawy.