Od 4 lipca duże zmiany w pracy prokuratorów. Wykażą się w trakcie procesu

Prokuratorzy będą musieli wykazywać się większą aktywnością w postępowaniach przed sądem. Zweryfikują też wydatki na sporządzanie opinii biegłych.

Publikacja: 03.07.2024 20:11

Od 4 lipca duże zmiany w pracy prokuratorów. Wykażą się w trakcie procesu

Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz

Nie wystarczy, że prokurator pojawi się na sali rozpraw w procesie karnym i wygłosi mowę końcową. Jego aktywność ma być dużo większa. Ma brać udział w całym procesie, pytać, sprawdzać, składać wnioski itd. Powód? 1 października 2023 r. weszła w życie duża nowelizacja kodyfikacji karnych, prawa o ustroju sądów powszechnych i kilku innych powiązanych z wymiarem sprawiedliwości ustaw. W związku z tym konieczna stała się nowelizacja regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. W życie wchodzi rozporządzenie w tej sprawie. Oto najważniejsze zmiany wynikające z nowych przepisów.

Czytaj więcej

Prokuratura otwiera szafę sędziego Radzika. Przeszukanie w budynku KRS

Wydatki na biegłych, zajęte pieniądze do depozytu

Po pierwsze – w postępowaniu przygotowawczym prokurator ma podejmować decyzję o wszczęciu lub prowadzeniu postępowania pomimo braku wniosku o ściganie w przypadku m.in. gróźb karalnych (kiedy to ofiara może być zastraszana przez sprawcę). Po drugie – przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu biegłemu należności prokurator ma zbadać, czy wydatki, których zwrotu domaga się ekspert, bezpośrednio dotyczyły wydanej opinii i były niezbędne. Po trzecie – kosztowności, książeczki oszczędnościowe, karty płatnicze i papiery wartościowe zajęte przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym trafią do depozytu bankowego, a zajęte pieniądze - na odpowiedni rachunek. 

- Kosztowności, książeczki oszczędnościowe, karty płatnicze i papiery wartościowe, zajęte przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, składa się do depozytu bankowego przed wydaniem tego postanowienia. Pokwitowanie przyjęcia do depozytu załącza się do akt sprawy — zapisano w rozporządzeniu.

Pieniądze zajęte przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym wpłaca się na odpowiedni rachunek depozytowy przed wydaniem tego postanowienia. Dowód wpłaty na rachunek depozytowy załącza się do akt sprawy.

Czytaj więcej

Prokuratorzy chcą pieniędzy na podwyższenie pensji. Jest uchwała

Nowe wymogi przed sądem 

Nowe przepisy przewidują też dodatkową przyczynę umorzenia postępowania przygotowawczego: kiedy jego prowadzenie nie ma znaczenia dla ochrony praworządności. Co ważne prokurator będzie miał ściśle określone w regulaminie obowiązki w postępowaniu karnym. W noweli wyraźnie wskazano, że będzie on musiał brać udział w rozprawach i posiedzeniach; składać wnioski co do wymiaru kary i innych rozstrzygnięć oraz zaskarżać orzeczenia i zarządzenia, które uznaje za niesłuszne.

Jego aktywność ma być większa także w samej końcówce procesu. Jego rola nie skończy się na wygłoszeniu mowy. Po przedstawieniu istotnych okoliczności sprawy, omówieniu i ocenie dowodów będzie miał obowiązek wskazać na prawne i społeczne cechy sprawy oraz uzasadnić kwalifikację prawną czynu, a także rodzaj i wymiar wnioskowanej kary, środków karnych czy kompensacyjnych.

Podstawa prawna: Rozporządzenie z 12 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie — Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz. U. z 2024 r, poz 905). 

Nieruchomości
W spółdzielniach mieszkaniowych seniorzy bez prawa głosu. Eksperci ostrzegają
Aplikacje i egzaminy
Trzeci dzień egzaminów prawniczych. Oto zadania z prawa gospodarczego
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Zawody prawnicze
Wypłata za pełnienie funkcji w samorządzie prawniczym? Tak, ale z umiarem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Nawet 500 zł kary. Właściciele balkonów powinni znać te przepisy