Szansa na duże podwyżki pracowników prokuratury. Jest projekt ustawy

Pracownicy prokuratury i asystenci prokuratorów mają szansę na podwyżki i odbicie się od powszechnej w tej grupie płacy minimalnej. Na stole pojawił się właśnie projekt ustawy zakładający wzrost ich podstawowego wynagrodzenia o co najmniej 1500 zł

Publikacja: 04.04.2024 14:39

Szansa na duże podwyżki pracowników prokuratury. Jest projekt ustawy

Foto: rp.pl / Mateusz Adamski

- Kładziemy na stole projekt zawierający rozwiązania systemowe, które umożliwią zbudowanie nowoczesnego, dobrze opłacanego pionu wspierającego prokuratorów i które zamkną szereg akcji protestacyjnych organizowanych przez nas – mówi prok. Jacek Skała. przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

Połowa pracowników prokuratury zarabia najniższą krajową

Z danych związkowych wynika, że niemal połowa z 8600 pracowników prokuratury dostaje minimalne krajowe wynagrodzenie za pracę. A to – jak mówi prok. Skała - zmusza niektórych z nich do dorabiania np. przy inwentaryzacjach sklepowych, sprzątaniu w placówkach medycznych, na stacjach benzynowych czy przy zbiorach warzyw.

Czytaj więcej

Bodnar do pracowników prokuratury: będą podwyżki i duże zmiany

Odpowiedzią na to ma być zaprezentowany w czwartek przez związkowców projekt ustawy — Prawo o prokuraturze, który zakłada m.in. podniesienie uposażenia w prokuraturze. Zgodnie z obowiązującym przepisami minimalne wynagrodzenie zasadnicze przysługujące pracownikom sądów i prokuratury wynosi 4240 zł brutto.

Autorzy projektu proponują wzrost wynagrodzenia zasadniczego pracowników prokuratury, które nie mogłoby być niższe niż 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego prokuratora prokuratury rejonowej w stawce pierwszej. W konsekwencji wynosiłoby ono 5744 zł. Z kolei wynagrodzenia zasadnicze urzędników prokuratury nie byłoby niższe niż 50 proc. pensji prokuratora rejonowego i wzrosłoby do 7180 zł.

Szansa na wyższe pensje, dodatki i dłuższe urlopy

Proponowana nowela zakłada też wzrost stałych dodatków za wieloletnią pracę. I tak po 2 latach pracy pracownicy mogliby liczyć na dodatek w wysokości 5 proc. uposażenia zasadniczego. Po 5 latach wyniósłby on już 10 proc. i wzrastał o 5 proc. po kolejnych 5 przepracowanych latach. W konsekwencji po 30 latach pracy dodatek wynosiłby 35 proc. pensji zasadniczej.

Na podwyżki po zmianach mogą liczyć też asystenci prokuratorów. Dolna granica ich wynagrodzenia to obecnie 4300 zł. Projekt zakłada, że minimalne uposażenie zasadnicze asystenta prokuratora wynosiłoby połowę wynagrodzenia prokuratora rejonowego, czyli 7180 zł, a starszego asystenta 60 proc. wynagrodzenia prokuratora rejonowego – 8617 zł.

Asystentom prokuratorów przysługiwałyby też dodatki za wieloletnia pracę i podniesienie kwalifikacji oraz nagrody jubileuszowe.

Związkowcy proponują też w projekcie dodatkowe urlopy dla urzędników prokuratury zależne od stażu pracy. Pięć dni wolnych od pracy ekstra przysługiwałoby po 10 latach pracy w prokuraturze, a po 20 latach pracy 10 dni.

- Proponowane przepisy powinny się przyczynić do zapewnienia tej grupie pracowniczej stabilizacji zawodowej. Powinny też zapewnić zainteresowanie podjęciem pracy w prokuraturze i zahamuje znaczny odpływ dobrze przeszkolonej kadry, co teraz ma miejsce. Przyczyni się też do znacznego przyśpieszenia postępowań przygotowawczych – uważa wiceprzewodnicząca ZZPiPP Agnieszka Nowaczyk.

Jeszcze w kwietniu związek ma przedstawić swoje propozycje ministrowi sprawiedliwości. Autorzy rozwiązań liczą na poparcie resortu i wniesienie ich do Sejmu jako projektu rządowego.

Pracownicy sądów i prokuratury mają dość pracy za stawki zbliżone do najniższe krajowej. Od kilku lat cyklicznie protestują. W ramach strajku w 2019 r. i w 2021 r. pod Ministerstwem Sprawiedliwości związkowcy rozbili miasteczka namiotowe. Wielokrotnie też organizowali marsze protestacyjne przez stolicę. Jak mówią, mimo licznych rozmów z resortem prowadzonym jeszcze przez Zbigniewa Ziobrę ich postulaty nie zostały spełnione.

- Kładziemy na stole projekt zawierający rozwiązania systemowe, które umożliwią zbudowanie nowoczesnego, dobrze opłacanego pionu wspierającego prokuratorów i które zamkną szereg akcji protestacyjnych organizowanych przez nas – mówi prok. Jacek Skała. przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

Połowa pracowników prokuratury zarabia najniższą krajową

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a