Jest wyrok w głośnej sprawie 30 adwokatów. Chodzi o "lewe" zwolnienia lekarskie

Przed Sądem Rejonowym w Gostyninie dobiegł końca proces 30 łódzkich adwokatów, oskarżonych o załatwianie fałszywych zwolnień lekarskich. Niektórzy usłyszeli wyroki pozbawienia wolności.

Publikacja: 02.03.2024 09:17

Jest wyrok w głośnej sprawie 30 adwokatów. Chodzi o "lewe" zwolnienia lekarskie

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

W sprawie tej oskarżono 45 osób: 30 adwokatów, ośmiu radców prawnych oraz siedmiu przedstawicieli innych zawodów. Groziło im do ośmiu lat więzienia.

Fałszywe zwolnienia lekarskie od Beaty J.

Sprawa ma związek z zatrzymaniem w lipcu 2016 roku Beaty J. - lekarza ze stopniem naukowym doktora i biegłej sądowej z listy biegłych Sądu Okręgowego w Łodzi. Kobieta miała wystawiać zwolnienia lekarskie uczestnikom procesów sądowych, co umożliwiało przeciąganie postępowania (tylko zaświadczenie lekarskie wystawiane przez biegłego lekarza sądowego sąd uznaje za usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie).

Od lipca 2015 roku rozmowy telefoniczne Beaty J. były na podsłuchu.

Jak wyglądał proceder? Potencjalny „pacjent", wywodzący się z zaprzyjaźnionego z nią środowiska łódzkich adwokatów czy radców prawnych, zgłaszając się do lekarki, był w stanie uzyskać zaświadczenie bez konieczności osobistego badania i przedstawiania dokumentacji medycznej. Dochodziło do tego m.in. w restauracjach, na poczcie, w kancelariach adwokackich, a nawet w salonie fryzjerskim. Lekarka sądowa po skazaniu w osobnym procesie popełniła samobójstwo.

Wśród skazanych adwokat od „trumien na kółkach”

Jak informuje „Dziennik Łódzki”, wyrok w sprawie 30 łódzkich adwokatów, których prokuratura oskarżyła o przyjmowanie lewych zwolnień zapadł w piątek 1 marca w Sądzie Rejonowym w Gostyninie.

Część oskarżonych została uniewinniona, zaś część spraw sąd umorzył. Pozostali oskarżeni zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu oraz grzywny i okresowe zakazy uprawiania zawodu. Wśród oskarżonych był m.in. adwokat Paweł K., który zasłynął słowami o "trumnie na kółkach". W ten sposób odniósł się do samochodu, w którym zginęły dwie kobiety w wypadku pod Olsztynem. Według prokuratury, to Paweł K. był sprawcą tragedii. Jego proces w sprawie wypadku toczy się w Olsztynie, zaś w Gostyninie został skazany na trzy miesiące więzienia w zawieszeni na rok, pięć tysięcy złotych grzywny i roczny zakaz uprawiania zawodu. Inny znany adwokat Eugeniusz Z. został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 12 miesięcy, 10 tys. zł grzywny i 5-letni zakaz uprawiania zawodu. Był to najsurowszy wyrok - czytamy w "Dzienniku Łódzkim". 

Czytaj więcej

Sąd utajnił proces adwokatów i radców prawnych ws. fałszywych zwolnień lekarskich
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek