Polscy prawnicy apelują do MSZ ws. wojny w Ukrainie

Prawnicy apelują o udział Polski w postępowaniach przed sądami europejskimi i międzynarodowymi dotyczących inwazji Rosji na Ukrainę.

Publikacja: 28.03.2022 11:25

Polscy prawnicy apelują do MSZ ws. wojny w Ukrainie

Foto: Fotorzepa, Paweł Rochowicz

Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Komornicza oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” i Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia” podpisały apel w tej sprawie skierowany do Ministra Spraw Zagranicznych, prof. dr. hab. Zbigniewa Rau oraz Ministra ds. Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego. Prawnicy oferują przy tym wsparcie merytoryczne i prawne środowisk prawniczych.

W piśmie podkreślają niezwykłe zaangażowanie społeczeństwa polskiego w pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz aktywny udział samorządów i stowarzyszeń prawniczych, które monitorują sytuację w rejonach przygranicznych i organizują pomoc prawną dla mieszkańców Ukrainy. Z inicjatywy środowiska prawniczego powstało Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, z infolinią i bazą punktów pomocy.

Czytaj więcej

Uchodźcy z Ukrainy wierzą prawnikom bardziej niż urzędnikom

Prawnicy zwracają też uwagę na skalę bezprawności działań podejmowanych przez Federację Rosyjską w trakcie ataku na Ukrainę, która wymaga zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej. - Skuteczność mechanizmów prawa międzynarodowego zależy przede wszystkim od determinacji i siły argumentów, w tym prawnych, wysuwanych przeciwko państwu-agresorowi w toku postępowań sądowych - argumentują.

Samorządy prawnicze wnioskują w szczególności o wnikliwą analizę i dołączenie przez Rzeczpospolitą Polską, w charakterze interwenienta popierającego żądania Ukrainy lub sprzeciwiającego się żądaniom Federacji Rosyjskiej, względnie osób fizycznych lub prawnych powiązanych z Rosją, do następujących spraw sądowych:

- Domniemane ludobójstwo w świetle Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa (Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej) – rozpoznawanej przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości;

- Sberbank Europe przeciwko Europejskiemu Bankowi Centralnemu (T-99/22), Belshyna przeciwko Radzie (T-115/22), Belavia przeciwko Radzie (T-116/22), RT France przeciwko Radzie (T-125/22) – rozpoznawanymi przez Sąd Unii Europejskiej;

- Postępowania sądowe przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (pomimo wykluczenia Federacji Rosyjskiej z Rady Europy, które miało miejsce 16 marca 2022 roku) lub Międzynarodowym Trybunałem Karnym;

- Postępowania prowadzone przed sądami arbitrażowymi – o ile regulaminy tych sądów lub umowy zawarte między stronami przewidują uczestnictwo podmiotów trzecich.

Czytaj więcej

Kijów wygrał w Hadze
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach