Reklama

Profesjonaliści wspomogą ofiary przestępstw

W ruszającym Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem pokrzywdzeni mogą za darmo otrzymać profesjonalne wsparcie prawne. Ale nie w Warszawie.

Publikacja: 21.02.2022 19:15

Profesjonaliści wspomogą ofiary przestępstw

Foto: Adobe Stock

Właśnie rusza kolejna edycja corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Potrwa od 22 do 27 lutego.

„Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów i organizacji pozarządowych w całym kraju" – zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. I zapewnia, że jako organizator Tygodnia Pomocy chce umożliwić osobom pokrzywdzonym znalezienie profesjonalnego i adekwatnego wsparcia, a w rezultacie – zmianę sytuacji życiowej.

W tym roku jednak szykują się zmiany. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zdecydowała, że nie weźmie udziału w Tygodniu Pomocy. Powody?

– Jest ich kilka – mówi „Rzeczpospolitej" adwokat Mikołaj Pietrzak, dziekan ORA w Warszawie. – Po pierwsze Ministerstwo Sprawiedliwości zaledwie kilka dni przed zaplanowanym Tygodniem wysłało zaproszenie do udziału w nim. A w czasie pandemii potrzeba trochę więcej czasu, by zapewnić bezpieczeństwo i adwokatów, i osób korzystających z ich porad.

Czytaj więcej

Warszawscy adwokaci nie pomogą osobom pokrzywdzonym. Winna sprawa Pegasusa
Reklama
Reklama

Co jednak ważniejsze, Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest firmowany przez Fundusz Sprawiedliwości kojarzony z zakupem Pegasusa, a przy jego udziale byli inwigilowani obywatele, w tym adwokaci.

Jest jeszcze trzeci powód. Adwokaci świadczą pomoc prawną z urzędu w oparciu o stawki sprzed wielu lat, które już wtedy były za niskie, a dzisiaj wobec braku waloryzacji są wręcz uwłaczające.

– Zamiast wydawać pieniądze na naruszanie praw i wolności za pomocą Pegasusa, oczekuję, że MS przeznaczy pieniądze na ochronę praw i wolności przez dofinansowanie pomocy prawnej z urzędu dla obywateli – podkreśla Mikołaj Pietrzak.

Jak na takie działania mazowieckich adwokatów reaguje Naczelna Rada Adwokacka?

– To są autonomiczne decyzje izb adwokackich i adwokatów – mówi „Rzeczpospolitej" Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Idea Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, mająca zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, zrodziła się jeszcze w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Reklama
Reklama

Idea ta związana jest z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

W Polsce dzień ten został ustanowiony na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r.

Prawo w Polsce
Prezydent Karol Nawrocki przygotował własną ustawę łańcuchową. Co zawiera?
Nieruchomości
Zapadł wyrok, który otwiera drogę do odszkodowań za stare słupy
Zawody prawnicze
Adwokaci i radcy wykluczeni z walnych w spółdzielniach. Prezes NRA interweniuje
Praca, Emerytury i renty
Aż cztery zmiany w grudniu 2025. Nowy harmonogram wypłat 800 plus
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy obalił zasadę prawną i uderzył w europejskie trybunały
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama