Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 09.05.2017 12:05 Publikacja: 09.05.2017 13:00
Agata Łukaszewicz
Foto: tv.rp.pl
Kolejne projekty zmian w sądownictwie powszechnym trafiają do Sejmu. Każdy z nich budzi ogromne emocje. Nie mniejsze ten najnowszy – zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Krytyka, z którą się już spotkał, dotyczyła głównie wzmocnienia nadzoru ministra sprawiedliwości nad prezesami w sądach. Prawie bez echa przeszła inna, równie groźna propozycja. Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia bowiem zasady ubiegania się o urząd sędziego dla prokuratorów. Wystarczy dziesięć lat doświadczenia i prokurator z rejonu może trafić nawet za stół sędziowski w sądzie apelacyjnym. Z pominięciem okręgu. A potem nawet za biurko prezesa w tymże sądzie. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że nie temu zmiana ma służyć. Dzięki niej ma być podobnie jak przy nominacji na sędziego Sądu Najwyższego. Sędziowie jednak nie wierzą. Mówią, że to doskonały sposób, by szybko zapełnić wakaty w apelacji. Jak te wakaty powstaną? Odchodzić w stan spoczynku będą sędziowie po przekroczeniu wieku emerytalnego. W tej samej bowiem ustawie zapisano, że to minister będzie decydował o tym, czy po osiągnięciu wymaganego wieku mogą dalej orzekać, czy też nie. Kto ma rację? Okaże się wkrótce. Ponad rok temu ekspresowy tryb awansowy wprowadzono w ustawie o prokuraturze. To miał być tryb dla wyjątkowych spraw jako nagroda za szczególne osiągnięcia. Już dziś są prokuratorzy, którzy skorzystali z ekspresowej ścieżki i zamiast w rejonie, prowadzą dziś czynności w prokuraturze regionalnej.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
Poszukiwania Marcina Romanowskiego są prowadzone z ogromnym rozmachem. Byłego wiceministra szukają policjanci, którzy zajmują się głównie tropieniem zabójców, członków zbrojnych gangów i najgroźniejszych przestępców.
Sędzia Sądu Najwyższego odmawia orzekania w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa trafiła do I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, która oceni czy jego zachowanie może naruszać dyscyplinę pracy.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Próbuję zawsze wyciągać pierwszy dłoń do zgody. Staram się też myśleć jak szachista i mam przygotowane inne rozwiązania w przypadku braku kompromisu – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bogdan Święczkowski, nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Prokurator Grażyna Stronikowska będzie pierwszą przedstawicielką Polski w Prokuraturze Europejskiej. Tak zdecydowała Rada Unii Europejskiej.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas