Awans prokuratorów z rejonu do sądów apelacyjnych - komentuje Agata Łukaszewicz

Czy minister sprawiedliwości będzie awansował prokuratorów z rejonu do sądów apelacyjnych? Czas pokaże. Sędziowie dziś twierdzą, że to, co proponuje, to idealna ścieżka kariery dla posłusznego śledczego.

Publikacja: 09.05.2017 13:00

Agata Łukaszewicz

Agata Łukaszewicz

Foto: tv.rp.pl

Kolejne projekty zmian w sądownictwie powszechnym trafiają do Sejmu. Każdy z nich budzi ogromne emocje. Nie mniejsze ten najnowszy – zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Krytyka, z którą się już spotkał, dotyczyła głównie wzmocnienia nadzoru ministra sprawiedliwości nad prezesami w sądach. Prawie bez echa przeszła inna, równie groźna propozycja. Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia bowiem zasady ubiegania się o urząd sędziego dla prokuratorów. Wystarczy dziesięć lat doświadczenia i prokurator z rejonu może trafić nawet za stół sędziowski w sądzie apelacyjnym. Z pominięciem okręgu. A potem nawet za biurko prezesa w tymże sądzie. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że nie temu zmiana ma służyć. Dzięki niej ma być podobnie jak przy nominacji na sędziego Sądu Najwyższego. Sędziowie jednak nie wierzą. Mówią, że to doskonały sposób, by szybko zapełnić wakaty w apelacji. Jak te wakaty powstaną? Odchodzić w stan spoczynku będą sędziowie po przekroczeniu wieku emerytalnego. W tej samej bowiem ustawie zapisano, że to minister będzie decydował o tym, czy po osiągnięciu wymaganego wieku mogą dalej orzekać, czy też nie. Kto ma rację? Okaże się wkrótce. Ponad rok temu ekspresowy tryb awansowy wprowadzono w ustawie o prokuraturze. To miał być tryb dla wyjątkowych spraw jako nagroda za szczególne osiągnięcia. Już dziś są prokuratorzy, którzy skorzystali z ekspresowej ścieżki i zamiast w rejonie, prowadzą dziś czynności w prokuraturze regionalnej.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo