Aktualizacja: 09.05.2017 12:05 Publikacja: 09.05.2017 13:00
Agata Łukaszewicz
Foto: tv.rp.pl
Kolejne projekty zmian w sądownictwie powszechnym trafiają do Sejmu. Każdy z nich budzi ogromne emocje. Nie mniejsze ten najnowszy – zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Krytyka, z którą się już spotkał, dotyczyła głównie wzmocnienia nadzoru ministra sprawiedliwości nad prezesami w sądach. Prawie bez echa przeszła inna, równie groźna propozycja. Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia bowiem zasady ubiegania się o urząd sędziego dla prokuratorów. Wystarczy dziesięć lat doświadczenia i prokurator z rejonu może trafić nawet za stół sędziowski w sądzie apelacyjnym. Z pominięciem okręgu. A potem nawet za biurko prezesa w tymże sądzie. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że nie temu zmiana ma służyć. Dzięki niej ma być podobnie jak przy nominacji na sędziego Sądu Najwyższego. Sędziowie jednak nie wierzą. Mówią, że to doskonały sposób, by szybko zapełnić wakaty w apelacji. Jak te wakaty powstaną? Odchodzić w stan spoczynku będą sędziowie po przekroczeniu wieku emerytalnego. W tej samej bowiem ustawie zapisano, że to minister będzie decydował o tym, czy po osiągnięciu wymaganego wieku mogą dalej orzekać, czy też nie. Kto ma rację? Okaże się wkrótce. Ponad rok temu ekspresowy tryb awansowy wprowadzono w ustawie o prokuraturze. To miał być tryb dla wyjątkowych spraw jako nagroda za szczególne osiągnięcia. Już dziś są prokuratorzy, którzy skorzystali z ekspresowej ścieżki i zamiast w rejonie, prowadzą dziś czynności w prokuraturze regionalnej.
9 grudnia o godz. 11. Trybunał Konstytucyjny ma rozpoznać wniosek prezydenta dotyczący ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sprawą ma zająć się pełny skład orzekający pod przewodnictwem byłej prezes Julii Przyłębskiej. Tego samego dnia sędzia Przyłębska kończy karierę w TK.
W okresie styczeń–październik 2024 r. liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 2,3 proc., a liczba zaświadczeń lekarskich o 3,4 proc. Aż 25,1 mln dni ubezpieczeni spędzili na L-4 z powodu zaburzeń psychicznych – wynika z danych ZUS.
W środę sąd w Paryżu uznał, że Roman Polański nie zniesławił brytyjskiej aktorki Charlotte Lewis, która oskarżyła go o gwałt.
Grudniowy harmonogram wypłat 800 plus został zmieniony ze względu na terminy przypadające w dni wolne od pracy. Zgodnie z danymi ZUS trzy grupy świadczeniobiorców otrzymają wypłatę wcześniej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Nie należy spodziewać się uchwalania ustawy frankowej w najbliższych tygodniach. Sam projekt może być jednak zaprezentowany jeszcze w tym roku. Z kolei od 1 stycznia ma działać dodatkowy wydział frankowy w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Mamy najdroższy Trybunał Konstytucyjny w historii. Roczne wydatki na utrzymanie tej instytucji wzrosły prawie dwukrotnie podczas kadencji Julii Przyłębskiej. To ma się zmienić. Sejm obciął właśnie budżet TK na przyszły rok.
Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek stanowisko w sprawie propozycji wygaszenia kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Będzie ono pewnym problemem dla obecnie rządzącej koalicji.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Przeprosin i wpłaty tysiąca zł na WOŚP domaga się od polityka PiS Mariusza Błaszczaka sędzia Igor Tuleya. Były wicepremier został pozwany za słowa sugerujące, że sędzia wpisuje się w scenariusz Kremla i prezentuje antywojskową postawę.
W piątek zgromadzenie wyborcze sędziów Trybunału Konstytucyjnego wskazało kandydatów na nowego prezesa. To prezydent spośród zaproponowanych osób wskaże następcę Julii Przyłębskiej. Formalnie nie wiążą go żadne terminy.
Bartłomiej Sochański i Bogdan Święczkowski to kandydaci na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Według nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej" zostali wybrani w piątek przez zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału. Następcę Julii Przyłębskiej wskaże ostatecznie prezydent.
Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej wydawał średnio o prawie 60 proc. mniej wyroków rocznie niż za poprzedniego prezesa. Bilans jest smutny, mniejsza efektywność i spadek zaufania.
Nawet w drugiej połowie lat 80. ub. wieku, kiedy Trybunał Konstytucyjny funkcjonował w innych warunkach ustrojowych, działał z dużo większą dozą praworządności, przestrzegania obowiązującego prawa niż obecny TK – mówi prof. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z UW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas