W sobotę w Katowicach odbędzie się Kongres Prawników Polskich. Na jego temat w TVN24 mówił rano Mikołaj Pietrzak, dziekan ORA w Warszawie.

Podkreślał on, że nie ma niczego „politycznego w mówieniu o reformach sądownictwa". - Nikt tak jak my nie zna mankamentów wymiaru sprawiedliwości (...) rozmowa bez naszego udziału, jest rozmową niedoskonałą i nie ma w tym nic politycznego – przekonywał.

Jego zdaniem Polacy nie doceniają instytucji demokracji, dopóki instytucje te nie zostaną osłabione. Za przykład podał sprawę Trybunału Konstytucyjnego. - Zrozumieliśmy czym jest sądownictwo trybunalskie, kiedy doszło do jego paraliżu – wskazał Pietrzak.

Dziekan warszawskiej palestry podkreślał również, że „niezależne samorządy adwokackie i radcowskie są podyktowane wyłącznie dobrem obywateli". Jak zapewnił, środowiska te mają wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o fachową wiedzę jak rozwiązać takie problemy jak za wysokie opłaty sądowe, formalistyczne procedury cywilne czy brak dostępu do pomocy prawnej z urzędu.

W opinii Mikołaja Pietrzaka sobotni Kongres zakończy się wielogłosem. - To jest początek dialogu środowiskowego. Nie spodziewałbym się wyrytych w kamieniu konkluzji, natomiast spodziewam się, że pomysły, które pojawią się na Kongresie staną się kanwą do dialogu z Ministerstwem Sprawiedliwości – przyznał dziekan ORA.

- Nie wyobrażam sobie reformy sądownictwa bez udziału adowkatów, radców prawnych i sędziów – podkreślił Pietrzak.