Zespół pracujący od kilku miesięcy w Ministerstwie Sprawiedliwości nad koncepcją połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego 15 grudnia spotkał się na ostatnim wspólnym posiedzeniu.
Jego członkowie (m. in. adwokaci Tomasz Wardyński, Jakub Jacyna, radcowie prawni Arkadiusz Bereza i Zenon Klatka oraz niezależni eksperci związani z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Adam Bodnar i Łukasz Bojarski) pracujący pod kierunkiem wiceministra sprawiedliwości Jacka Czai ustalili, że do końca stycznia 2009 r. na podstawie efektów prac zespołu Ministerstwo Sprawiedliwości przygotuje projekt rządowego dokumentu „Założenia do projektu ustawy o zawodzie adwokata”. „Założenia...” po konsultacjach społecznych z udziałem nie tylko samorządów prawniczych, ale także Senatu i organizacji pozarządowych oraz uzgodnieniach z ministerstwami staną się kanwą projektu ustawy o zawodzie adwokata i ustroju nowej adwokatury.
[b]Projektowana ustawa ma doprowadzić do utworzenia nowoczesnego systemu świadczenia profesjonalnej pomocy prawnej oraz zagwarantowania szerokiego i równego dostępu do zawodu adwokata[/b]. Ma też uporządkować kwestie nadzoru nad samorządem oraz wzmocnić niezależność adwokatury.
[srodtytul]Wskazanie na fuzję[/srodtytul]
Zdaniem zespołu dla osiągnięcia tych celów trzeba by na nowo określić profesję adwokata, wprowadzić nowy ustrój samorządu zawodowego. Niezbędne jest także scalenie dwóch istniejących zawodów prawniczych w jeden, nowoczesny, o znacznie podwyższonych standardach profesjonalnych.