Wczoraj (25 maja) w Sejmie odbyła się dwudniowa konferencja "Prokuratura w nowym kształcie po rozdziale funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego". Podczas dyskusji znaczna część środowiska opowiedziała się przeciwko forsowanym przez MS planom wprowadzenia ocen okresowych.
Zdaniem Cezarego Kiszki, prezesa Stowarzyszenia Prokuratorów RP, taki system jest zbędny, bo prokuratorzy są już oceniani m.in. przez lustracje czy wizytacje, a przede wszystkim ich pracę na bieżąco weryfikują sądy. [b]Bardzo krytyczne wobec tego pomysłu są też inne prokuratorskie organizacje: związki zawodowe, Komitet Obrony Prokuratorów i stowarzyszenie Ad Vocem. [/b]
- Wprowadzenie systemu ocen okresowych jest przedwczesne - uważa prokurator Sylwia Morawska z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Jej zdaniem trzeba stworzyć najpierw tzw. profil kompetencyjny prokuratora, który by określał standardy jego pracy (m.in. wiedzę, umiejętności itd.). Morawska poinformowała też, że dzięki pieniądzom z UE opracowywana jest ankieta poświęcona lukom kompetencyjnym prokuratorów. Zostanie przesłana przedstawicielom środowisk prawniczych, a także przedsiębiorcom.
Marek Sadowski, prokurator Prokuratury Generalnej, odniósł się do postulatów stworzenia nowej ustawy o prokuraturze. Jego zdaniem ustawy ustrojowe powinny być zmieniane tylko po przeprowadzeniu dużych reform. Zwrócił też uwagę na zagrożenia z tym związane, m.in. na spory wokół zakresu gwarancji i przywilejów. Co może utrudniać prace nad nowymi regulacjami.