Spać spokojnie mogą także ci, którzy zawiesili wykonywanie zawodu doradcy podatkowego na dłużej niż pięć lat. Oni również pozostaną w korporacji. Co więcej, świadczenie usług doradztwa podatkowego będą mogli zawiesić już bezterminowo.
W sobotę, 7 sierpnia 2010 r., weszły w życie zmienione przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269316]ustawy o doradztwie podatkowym[/link] ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=359937]DzU nr 122, poz. 826[/link]). Wprowadzają one wiele ważnych dla tej grupy zawodowej rozwiązań, jak np. zniesienie zakazu reklamowania świadczonych przez siebie usług.
Istotne jest też usunięcie z ustawy regulacji zabraniającej doradcom prowadzenia działalności gospodarczej. Nowy art. 31 pozwala im na założenie biznesu lub bycie zatrudnionym. Pod warunkiem, że nie powoduje to konfliktu interesów czy też nie narusza niezależności i bezstronności doradcy. Muszą tylko powiadomić o tym swój samorząd zawodowcy.
Zmianą, na którą czekała zapewne spora część doradców podatkowych, jest wspomniane wprowadzenie możliwości zawieszenia wykonywania zawodu na okres nieograniczony, i to bez groźby skreślenia z listy osób uprawnionych do jego wykonywania. Dotyczy to także braku ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas wykonywania usług doradztwa podatkowego. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy tego obowiązku z różnych powodów nie dopełnią, będą mogli spokojnie działać na rynku. Nowe przepisy zabraniają im bowiem świadczenia w tym czasie usług doradztwa podatkowego. Podobne ograniczenie będzie stosowane także w odniesieniu do firm, które ich zatrudniają.
[b]Nowela ponadto zobowiązuje doradców podatkowych do nieograniczonego w czasie zachowania tajemnicy zawodowej.[/b] Podczas wykonywania czynności doradczych daje im prawo do korzystania z wolności słowa i pisma, ale w granicach określonych przepisami.