Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 8 listopada 2007 r. (IP-PB3-423-60/07-4/AG), gdzie czytamy: „w sytuacji gdy koszty te są ponoszone przez inny podmiot, osoba prawna otrzymuje z tego tytułu nieodpłatne świadczenie zarówno w sensie ekonomicznym, jak i w rozumieniu ustawy o CIT, gdyż uzyskuje przysporzenie majątkowe w zakresie, w jakim tych kosztów nie ponosi.
Ponieważ wnioskodawca nie wypłaca pracownikom spółki matki wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członków zarządu ani nie płaci z tego tytułu należności spółce matce, to po jego stronie występuje z tego tytułu nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Wartość tego świadczenia nieodpłatnego ustala się na podstawie art. 12 ust. 6 ustawy o CIT”.
A contrario należałoby zatem przyjąć brak nieodpłatnego świadczenia wtedy, gdy spółka ponosi ekonomiczny ciężar pracy członka zarządu, bo np. przekazuje spółce matce wynagrodzenie za usługi zarządzania, a członek zarządu został delegowany do spółki w celu realizacji tej umowy.
Wtedy co prawda spółka nie wypłaca bezpośrednio wynagrodzenia członkowi zarządu, ale jego wysokość jest wkalkulowana w cenę za usługi zarządcze. Wynagrodzenie to pośrednio obciąża więc spółkę.
Każda inna sytuacja, gdy członek zarządu/prezes niebędący wspólnikiem świadczy pracę bez wynagrodzenia a koszty jego pracy w sposób bezpośredni ani pośredni nie obciążają spółki, będzie rodzić obowiązek wykazania przychodu do opodatkowania.
Autorka jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w GrantThornton Frąckowiak
Zobacz więcej artykułów konkursowych:
Moneta Aurea