Przewiduje to propozycja zmian w zasadach doskonalenia zawodowego. Nową uchwałę przygotowuje Naczelna Rada Adwokacka.
– To wstępny projekt, od którego zaczynamy dyskusję. Doskonalenie warsztatu zawodowego jest sprawą istotną dla każdego adwokata. Po trudnych początkach wszyscy wdrożyli się do tego obowiązku i uczestniczą w szkoleniach. Ale rzeczywistość przyniosła nowe zagadnienia i problemy, których nie uwzględnia obowiązująca uchwała – wyjaśnia Małgorzata Gruszecka, przewodnicząca Komisji Doskonalenia Zawodowego NRA.
Nie dla doktorów
Obowiązek stałego podwyższania umiejętności zawodowych wprowadziła NRA w 2006 r. Teraz władze adwokatury chcą nieco zmienić system. Proponują np., żeby zwolnić z tego wymogu adwokatów z doktoratem z prawa oraz tych, którzy ukończyli 75 lat.
W projekcie precyzuje się, iż zasadniczą formą doskonalenia zawodowego ma być udział w szkoleniach organizowanych przez samorząd. Dopuszczone byłoby jednak również uczestnictwo w zajęciach szkoleniowych, konferencjach, seminariach i wykładach organizowanych przez inne instytucje (m.in. szkoły wyższe, instytuty naukowo-badawcze, firmy szkoleniowe, a także organizacje zrzeszające prawników). Trzecią dozwoloną formą ma być samokształcenie, z tym że nie chodziłoby tu o samodzielne lektury w zaciszu kancelarii. Mowa jest bowiem o przygotowaniu i publikacji opracowania naukowego, np. artykułu w czasopiśmie prawniczym albo książki. Drugą opcją byłoby wystąpienie publiczne – w roli wykładowcy podczas szkolenia lub zajęć praktycznych albo uczestnika dyskusji panelowej, oczywiście na ustalone tematy dotyczące poszczególnych dziedzin prawa, w tym praktyki jego stosowania. Tematyka ma być zresztą określona szerzej i obejmować m.in. zagadnienia etyki adwokackiej, umiejętności prawnicze oraz kwestie związane ze świadczeniem usług (np. marketing).
Absolutną nowinką ma być uwzględnienie w systemie doskonalenia e-learningu, czyli uczestniczenia w organizowanych przez samorząd wykładach i szkoleniach przeprowadzanych przez Internet.