W związku z publikacją adwokata J.M. Majewskiego na portalu MacLawyer kwestionującą możliwość zawarcia przez Naczelną Radę Adwokacką porozumienia z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w sprawie praktyk aplikantów adwokackich w sądach i prokuraturach, adwokatura wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia, że problematyka porozumienia pomiędzy KSSiP oraz NRA nie jest nowa i z pewnością nie jest kompromitacją żadnej ze stron.
W 2010 r. przepis art. 76 ust.1a ustawy Prawo o adwokaturze miał to samo brzmienie. Jednak ani przedstawiciele sądownictwa, ani prokuratury nie negowali postanowień zawartych w porozumieniu z KSSiP. Tym samym umożliwiło ono aplikantom adwokackim odbycie szkolenia z zakresu działania sądownictwa powszechnego i funkcjonowania prokuratury w 2011 r.
W oświadczeniu podkreślono, iż przedstawiciele NRA zwracali uwagę na problem reprezentacji władz publicznych przy zawieraniu porozumienia w marcu 2011 r. Nie doszło jednak do zmian legislacyjnych. Wobec bezczynności ustawodawcy w tym roku należało wybrać pomiędzy podpisaniem porozumienia wedle dotychczasowych zasad a oczekiwaniem na zmiany ustawodawcze w nieznanym terminie.
Dobro aplikantów adwokackich oraz odpowiedzialność, jaką przyjęły na siebie organy adwokatury w zakresie należytego przeprowadzenia szkolenia na odpowiednim poziomie i w odpowiednim terminie (szkolenie z zakresu działania sądownictwa powszechnego i prokuratury powinno zostać ukończone do końca 30 czerwca 2012 roku), wymagały podjęcia działań. Tegoroczne porozumienie jest gwarancją odbycia praktyk i uczestnictwa w seminariach w roku 2012. Treść porozumienia była konsultowana zarówno z przedstawicielami Ministra Sprawiedliwości, jak i Prokuratora Generalnego oraz zaakceptowana przez te organy.
- Przepis art. 72 ust. 1 ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury stanowi, że Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest następcą prawnym Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Przepis ten został powołany w Porozumieniu i on był podstawą prawną do zawierania wszystkich dotychczasowych porozumień - podano w oświadczeniu. Krajowa Szkoła, Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuratura Generalna i Prezes NRA zgodnie stoją na stanowisku, że wobec powyższego kompetencję ustawową Dyrektora Krajowego Centrum do zawierania porozumienia przejął Dyrektor Krajowej Szkoły.