Przepisy prawa upadłościowe go i ustawy z 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka w zakresie, w jakim od kandydatów na syndyków wymagają uzyskania licencji syndyka, są konstytucyjne – orzekł  wczoraj Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt: K 15/10).

Zaskarżyło je Stowarzyszenie Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów, którego pełnomocnik adwokat Wojciech Zieliński mówił przed TK, że chodzi o prawa nabyte osób wpisanych na podstawie wcześniejszych przepisów na listy kandydatów na syndyków, prowadzone przez prezesów sądów okręgowych. Stowarzyszeniu chodziło o osoby, które miały kilkuletnie doświadczenia w prowadzeniu upadłości.

Trybunał nie podzielił tego zarzutu  i wskazał, że podniesienie wymagań wobec kandydatów na syndyków (i kilka podobnych funkcji w sprawach upadłościowych) było związane z gruntowną reformą prawa upadłościowego. Dlatego nieuzasadnione jest twierdzenie, że możliwe było bezterminowe utrzymanie uprawnienia dotychczasowych syndyków. Dodajmy, że przewidziano długi okres przejściowy, który trwał ok. siedmiu lat, chociaż niektóre sądy, np. w Warszawie, od początku wyznaczały do nowych upadłości tylko syndyków z licencją, mimo że w niektórych regionach ich brakowało; teraz jest ich ok. 700.

– Osoby bez licencji wiedziały odpowiednio wcześnie, że będą musiały uzyskać licencję. Ani teraz, ani wcześniej wpisanie na listę nie gwarantowało powołania na funkcję syndyka, gdyż o tym decyduje sąd – powiedziała sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz. – Bezterminowe utrzymanie dawnych wpisów oznaczałoby utrzymanie uznanych za niewystarczające warunków kwalifikacji i wprowadzenie podwyższonych wymagań jedynie wobec osób, które po wejściu w życie chciały się starać o pełnienie funkcji syndyka.

Licencję syndyka może uzyskać osoba, która ma wyższe wykształcenie, nieposzlakowaną opinię  i co najmniej trzy lata zarządzała przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią, nie była karana ani nie jest oskarżona o umyślne przestępstwo, i zdała egzamin przed komisją powołaną przez ministra sprawiedliwości. Licencja uprawnia do wykonywania czynności syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy w upadłościach.