Ustawa o radcach prawnych przewiduje obowiązek zawierania dodatkowej umowy cywilnoprawnej przez radców prawnych wykonujących zawód w państwowych jednostkach sfery budżetowej w przypadku woli uzyskania dodatkowego wynagrodzenia w postaci części kosztów zastępstwa sądowego zasądzonych na rzecz strony przez nich zastępowanej lub przyznanych jej w ugodzie, postępowaniu polubownym, arbitrażu zagranicznym lub w postępowaniu egzekucyjnym, ściągniętych od strony przeciwnej.

Natomiast wobec radców prawnych wykonujących swój zawód w ramach stosunku pracy, którego stroną jest podmiot prywatny, brak jest analogicznego obowiązku.

- Trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie wprowadzonego zróżnicowania uprawnienia do nabywania przez radcę prawnego dodatkowego wynagrodzenia w zależności od statusu pracodawcy, u którego jest zatrudniony - uważa rzecznik.

Jego zdaniem aktualny model wynagradzania radców prawnych przyjęty w obecnie obowiązujących przepisach narusza konstytucyjne standardy określone w art. 64 ust. 2 w związku z art. 32 i art. 2 Konstytucji, która wprowadza równą dla wszystkich ochronę praw majątkowych, do których zalicza się również prawo do wynagrodzenia.

W związku z powyższym rzecznik praw obywatelskich zwrócił się z prośbą o rozważenie odpowiedniej zmiany ustawy o radcach prawnych, a także wystąpienie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o wydanie rozporządzenia regulującego kwestię dodatkowego wynagrodzenia radców zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej.