Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił samorządowi zawodowemu radców prawnych prawa do zwolnienia z VAT. Chodziło o szkolenia związane z doskonaleniem zawodowym. We wniosku o interpretację okręgowa izba radców prawnych zapytała, czy usługi szkoleniowe świadczone odpłatnie na rzecz radców prawnych związane z ich doskonaleniem zawodowym są zwolnione z VAT.

Fiskus odpowiedział, że szkolenia, o które pyta izba, nie spełniają jednego z warunków z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT. Przepis wymaga bowiem, żeby usługi kształcenia zawodowego prowadzone były w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. W spornym przypadku chodzi o uchwały korporacyjne, które nie należą do tych przepisów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę izby. Uznał, że uchwały nie pozbawiają skarżącej prawa do zwolnienia.

Fiskus zaskarżył ten wyrok do NSA, ale przegrał. Sąd kasacyjny w swojej wykładni poszedł o krok dalej. W jego ocenie polski ustawodawca, uzależniając prawo do zwolnienia od prowadzenia szkoleń na zasadach określonych w odrębnych przepisach, wprowadził warunek nieprzewidziany w prawie unijnym. Jak tłumaczył sędzia NSA Roman Wiatrowski, w tym zakresie polska ustawa jest niezgodna z dyrektywą 112. Odwołując się wprost do przepisów unijnych, NSA potwierdził prawo do zwolnienia z VAT dla szkoleń zawodowych organizowanych przez samorząd dla radców prawnych. Wyrok jest prawomocny.