Zakończony wczoraj w Warszawie zjazd samorządu doradców powierzył kierowanie organizacją Jadwidze Glumińskiej-Pawlic. Nowa przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych jest profesorem prawa na Uniwersytecie Śląskim.
Choć formalnie doradcą podatkowym jest dopiero od 2011 r., ma już spore doświadczenie. Przez kilkanaście lat orzekała w sprawach podatkowych w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Katowicach, a także w tamtejszej Izbie Skarbowej. Jest uważana za jedną z najlepszych w kraju specjalistek w sprawach finansów samorządu terytorialnego, a zwłaszcza podatków lokalnych. Pełni funkcję arbitra przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.
Delegaci wybrali także na kolejną czteroletnią kadencję nowy skład Rady oraz sądów i rzeczników dyscyplinarnych, a także Komisji Rewizyjnej.
Przyszłość to nowe kompetencje i togi
Na zjeździe wiele uwagi poświęcono deregulacji zawodu, w wyniku której niektóre proste czynności doradztwa podatkowego mają być dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Ustępujący lider samorządu Tomasz Michalik zaznaczył, że doradcom udało się przekonać pracujących nad zmianami w prawie posłów, by pozostawili w gestii doradców sporządzanie opinii i analiz w sprawach podatkowych.
Mimo to wciąż istnieje ryzyko, że znaczna część dzisiejszych doradców odejdzie z samorządu, gdyż będą prowadzili klientom prostą księgowość, a do tego nie będzie konieczne płacenie składek samorządowych i na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dlatego delegaci utworzyli warty 700 tys. zł tzw. fundusz restrukturyzacyjny na podtrzymanie działania struktur samorządu w regionach, w których płacących składki (a więc i pieniędzy) będzie mniej.